Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacturing – WCM) Nedir

Sektör ile ilgili fikir alış verişi yapabileceğiniz bölümdür....

Moderatör: Alıntı

Kullanıcı avatarı
Alıntı

Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacturing – WCM) Nedir

23 Kas 2019, 17:13

Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacturing – WCM) sistemi, üretim felsefesi olarak dünya çapında imalatçılar konumuna yükselmeyi başarmaktır. Dünya klasında üretim felsefesi, organizasyon içindeki herkesi de içine alarak sürekli iyileşmeyi ve gelişmeyi içerir. Bu felsefe ile hareket eden organizasyonlar, kalite, maliyet, lojistik, esneklik ve yaratıcılık gibi rekabetçi avantaj sağlayacak noktalarda sürekli iyileşme fırsatı elde ederler. İş hayatında bu noktalarda meydana gelen gelişmeler işletmelerin hayatta kalması ve karlılığı için oldukça önemlidir.
Sürekli İyileştirmenin Yapısı
Dünya çapında statülerini devam ettirmek isteyen işletmeler, farklı yollar deneyebilirler. Bunlar şirketlerin bir ya da birden fazlasını seçebileceği 4 temel stratejiden oluşur.
1. Tam Zamanında Üretim (Just in Time – JIT)
Tam Zamanında Üretim (Just in Time – JIT), israfı ortadan kaldırmak, ürünleri istenilen zamanda, istenilen miktarda ve kalitede üretip, doğru yere nakletmek prensibine dayanır. Üretimi ve verimliliği arttırmak ana hedeflerdendir. Üretim esnasında bir sonraki işlemin üretimini de göz önünde tutarak iş sırasını belirler. Depolama işleminde sipariş verme seviyesine gelindiğini ve bu noktadan sonra siparişin karşılanması gerektiğini bildiren bu strateji sayesinde en verimli depo hacmi ve üretim devamlılığı sağlanmaktadır.
2. Toplam Kalite Yönetimi (Total Quality Management – TQM)
Toplam Kalite Yönetimi (Total Quality Management – TQM), organizasyon içindeki herkesin müşteri ihtiyaçlarını karşılamak, müşteri memnuniyetini garanti etmek adına, ürün kalite gelişimine katkıda bulunmasını gerektiren bir stratejidir. Üretim sürecinin her noktasında tüm çalışanların fikirleri alınmakta ve çalışanlar kaliteye dahil edilmektedir.
3. Toplam Üretim Bakımı (Total Preventive Maintenance – TPM)
Toplam Üretim Bakımı (Total Preventive Maintenance – TPM), günlük üretim içerisinde tüm çalışanların katkısıyla üretimde kullanılan araç ve makinelerin düzenli olarak bakımının yapılması, arızaların önlenmesiyle; kayıpların azalması ve verimliliğin arttırılması için kullanılan bir yöntemdir.
4. Bilgisayarla Bütünleşik Üretim (Computer Integrated Manufacturing – CIM)
Bilgisayarla Bütünleşik Üretim (Computer Integrated Manufacturing – CIM), şirketlerin dizayn, üretim, dağıtım, satış sonrası servis ve destek gibi alanlardaki operasyonlarını bilgisayar destekli, bilgi teknolojileri ile bütünleşik bir şekilde yürütmesini ifade etmektedir.

Resim
AnaSayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız...