Sandalyede antropometrik Koşullar

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sandalyede antropometrik Koşullar

Mesaj: # 3194Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 13:48

Oturma rahatlığının tanımlanmasının güç olması ve oturmanın statik bir faaliyetten çok dinamik bir faaliyet olması gerçeği nedeniyle, oturma yeri tasarımına antropometrik yönlü bir yaklaşımın önemi tartışılabilir. Antropometrik olarak düzeltilmiş bir oturma materyalinin rahat olacağı garanti edilemez, burada tasarımın uygun seçilmiş antropometrik verilere dayalı olması gerekir. Bu olanak yoksa, oturma yeri tasarımı ile ilgili olarak çok az bir şüphe varsa kullanıcının rahatsız olmasına neden olacaktır.
Oturma yeri yüzeyi yalnızca vücudu sabit bir konuma getirmekle kalmayıp, aynı zamanda bacaklar, ayaklar ve sırt gibi vücut bölümleri de diğer yüzeylerle ilişkilidir. Bu durum kasla ilgili bazı güçlükleri de ortaya çıkarır. Antropometrik tasarım uygun değilse, oturma materyali kullanıcıların çoğunluğunun ayak ve sırtlarının diğer yüzeylerle kontak kurmasına izin vermeyecektir. Bu durumda vücutta dengesizlik ortaya çıkacak ve uygun dengeyi sürdürebilmek için ilave kas gücüne gereksinim duyulacaktır. Kas gücünden derecesi veya kontrolü sağlamak için gerekli olan gücün artması, yorgunluk ve rahatsızlığı artıracaktır. Tasarımcı, oturma materyali tasarımını gerçekleştirirken antropometrik koşullarla iç içe olmak, tasarımı biyomekanik ve ergonomi ile ilişkilendirmek zorundadır.
Tasarımcının bu alanlarda bilgisinin olmaması durumunda, sorunun yalnız bir bölümü çözülebilecektir. Bu bakımdan, oturma yeri tasarımında oturma yüksekliği, oturma yeri derinliği, oturma yeri genişliği, sırt desteği (arkalık) yüksekliği ve kol desteği yüksekliği gerekli temel boyutlar olarak kabul edilmeli ve tasarıma aktarılmalıdır
Resim

Cevapla