Sandalyede arkalık - sırtlık

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sandalyede arkalık - sırtlık

Mesaj: # 3196Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 13:50

Her ne kadar arkalığın yeri, vücut biçimi ve büyüklüğüne bağlı ise de göz önüne alınması gereken en önemli faktörlerden birisi de oturan kişi ve sandalye arasında uyum sağlamaktadır. Üstelik referans boyutlar olarak verilen antropometrik verilerle bu işin başarılması da oldukça güçtür. Sandalye yüksekliği, genişliği ve derinliği ile kolçak yüksekliği gibi temel-sandalye bölümleri için gerekli antropometrik ölçüler mevcut olmasına karşın, özellikle bel bölgesi ve bel kemiği ile ilğili verilerde eksiklik söz konusudur. Sırtın orta kısmından bele doğru olan küçük bir bölüm konkav (içbükey) olmalı, arkalık, bel bölgesinin yapısına göre şekillenmelidir. Egzersiz bir tedbir olabilir, bununla birlikte oturan kişinin vücut pozisyonunu değiştirmesini engelleyecek uygulamalardan da sakınılmalıdır.
Arkalığın yüksekliği sandalyenin katlanılma amacı ve tipine göre değişiklik gösterir. Genel amaçlar için kullanılan bir sandalyenin boynun ense kısmına ve başın arka kısmına destek sağlayacak biçimde tasarımlanması gerekir. Kalça bölgesinin çıkıntılı olması nedeni ile, gerekli açıklık sağlayacak şekilde tasarımlanmalıdır. Bu açıklık oturma yüzeyi ve bel desteği arasındaki açık alan veya girintinin formuna uygun olmalıdır. Bu alanın yumuşak bir yastıkla desteklenmesi kalça bölgesindeki çıkıntı ipin yeterli alan sağlayacaktır. Oturma yerinin rahatlığını artıran yapısal özellik bel ve sırt bölgelerini destekleyen arkalıktır. Böyle bir destek gövdenin rahat ve dik tutulmasına yardımcı olur. Arkalığın desteklenmesinde en başta gelen bölge bel bölgesidir. Kalça gerisine ve omuzlara dokunan arkalıklardan kaçınılmalıdır. Eğer, uzun bir arkalık düşünülüyorsa, bunun özellikle bel bölgesine destek sağlaması için tasarım öngörülmelidir. Rahat sandalyelerde arkalığın oturma yüzeyi ile teşkil ettiği açı uygun olarak belirlenir [15].
Arkalıklar sandalyelerde sırtın dayandığı arkalık yüzeyleri arkaya doğru eğik olmalıdır. Bu eğik oturma ve arkalık yüzeylerinin arakesit doğrusu ile düşey olarak kesişen düzleme ve normal arkalık yüksekliklerine göre, sandalyelerde 6-9 cm olmalıdır. Sandalyelerde arkalık yüzeyi ile sözü edilen arakesit düzlemine 8°-11° eğim bulunmalıdır veya arkalıkla oturma yüzeyi 94°-98° açı altında bulunmalıdır. Kolçaklı sandalyelerde kolçak yüksekliği oturma yüzeyinden 16-19 cm yüksekte bulunmalıdır. Ayrıca sandalye kolçaklarının 2-4 cm eğik olması daha uygundur
Resim

Cevapla