Sandalye kolçak uyumu

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sandalye kolçak uyumu

Mesaj: # 3197Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 13:51

Kolçağın çeşitli fonksiyonları vardı. Kolçak kullanan kişinin oturmasına ve kalkmasına yardımcı olur ve kolun ağırlığını destekler. Antropometrik olarak, kolçağın yerini ve büyüklüğünü belirlemede çeşitli faktörler göz önüne alınabilir. Kolçak yüksekliği için, dirsek yüksekliği uygulamada referans olarak alınabilir. Bu ölçü dirseğin sivri ucu (ön kol ve üst kolun kesişme noktaları) ile sandalye yüzeyi arasındaki boyuttur. Uygun yüzdelik değeri seçilerek tasarım yapılabilir.
Kullanan kişilerin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri çok büyük vücut genişliğine sahip olanlarla (şişmanlar), aşırı derecede zayıf ve vücut genişliği düşük bir kimsenin, her ikisinin kullandığı sandalyenin kolçak yüksekliğinin aynı olmasıdır. Vücut genişliği az olan bir kişinin uygun destek sağlamak için kollarını dışa doğru açması gerekecektir. Bu durumda oturma yeriyle dirsek arasındaki mesafe artacağından kolçağın daha yüksek olması gerekir. Dirsek yüksekliği fazla olmayan bir kişi kolçağı ancak omuzlarını yukarıya doğu kaldırarak veya kollarını yana doğru açarak (abdüksiyon pozisyonunda) kullanabilir. Ancak kolçak çok yüksekse, kullanan kişi gövdesini sandalyenin dışına doğru kaydırır veya zorlar yada omuzların dışa doğru döndürür, aşırı kas aktivitesi sonucunda da yorgunluk ve rahatsızlık ortaya çıkar.
Kolçaklı sandalyelerde kolçak yüksekliği, kollar rahat bir şekilde sarkıtılmış, duruşta dirseğin yüksekliğinde olmalı ve alt kolun yere yatay destek üzerinde, mümkünse yumuşak bir malzeme ile desteklenmesine özen gösterilmelidir. Yan yana dizilen sandalyelerde, mekanı ekonomisi kullanma kaygısı ile kolçaklar yan yana getirilerek, sıkışık bir oturma düzeni oluşturmaktan kaçınılmalıdır. Kolçak için en fazla yükseklik 29,5 cm verilmiştir, ancak bu yükseklikteki bir kolçak çoğu insan için rahatsızlık vericidir. Optimum yükseklik için %70'lik, minimum yükseklik içinde %5'lik değer uygundur. Genelde kolçak için 17,8-25,4 cm yükseklik öngörülür
Resim

Cevapla