Sandalyede Sağlamlık

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sandalyede Sağlamlık

Mesaj: # 3199Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 13:54

Sandalyede konstrüksiyon masif ağırlıklı olmalıdır. Eğmeçli elemanlar lif doğrultusunu korumak amacıyla mümkün olduğunca masif lamine bükme yöntemiyle hazırlanmalıdır. Düz parçaların hazırlanmasında liflerin paralelliğine dikkat edilmelidir.
Dönük ve arka ayakların hazırlanmasında lif doğrultusunun dengelenmesi sağlanmalı, liflerin eğik kesildiği eğmeçli kısımlar içten kavela vs. ile takviye edilmelidir.
Birleşme yerlerinde ayak kalınlıkları yeterince fazla tutulmalıdır. Köşe takozları yapıştırma yüzeylerini artırmak amacıyla kiniş-zıvana birleştirme şeklinde yapılmalıdır. Sağlam bir ayak kayıt birleştirmesi yapılır. Bu birleştirmenin sağlamlık özelliği, yan kayıt ile arka kayıtın ayakları aynı bölgede birleşmesi ve perçin şeklinde kavela zıvana birleştirmenin birbiri ile kenetlenmesidir.
Köşelerde yapıştırma yüzeyini artırıcı kademeli zıvana, çift zıvana, kamalı zıvana, kavela kilitlemeli zıvana vb. ,geçmeler uygulanmalı ve normal sıklıkta yapılmalıdır. Zıvanalar mutlaka hampaylı olmalıdır.
Döşeme elemanları gerekli ölçü ve biçimde aynı hazırlanıp mümkün olduğunca somun-cıvatalı olarak iskelete bağlanmalıdır (çatlama ve yarılmaları önlemek için). Ayakların yere basan taban yüzeyleri dışbükey eğmeçli yapılmalı yada plastik pabuç takılmalıdır
Resim

Cevapla