Sandalyelerde Uygulanan Konstrüksiyonlar

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sandalyelerde Uygulanan Konstrüksiyonlar

Mesaj: # 3200Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 13:58

Ayaklar, yapılan mobilyanın genel form ve stiline uygun olarak değişik biçimlerde yapılmış ve yapılmaktadır. Ayaklar çok değişik biçimlerde yapıldığı halde ayak kayıt birleştirmelerinde büyük bir değişiklik olmamış; asırlardan beri aşağı yukarı aynı birleştirmeler kullanılır [20].
3.7.1. Düz zıvanalı ayak kayıt birleştirmeler
Bu birleştirme genel olarak ayakların aşağı kısımlarına konulan takviye kayıtlarının ayaklarla birleşmesinde ve arkalıkların sade masif yapıldığı durumlarda kullanılır. Fakat hampaylı ve diğer zıvana birleştirmeler kadar sağlam olmadığı için ana kayıtların birleştirmesinde çok az kullanılır.
Zıvana kalınlıkları normal kayıt kalınlığının 1/3'ü kadar yapılır. Eğer kayıtlar ince ise birleştirmenin daha sağlam olması için zıvana kalınlıkları artırılabilir. Zıvana genişliği de kayıt genişliği kadar yapılır. Bazen delikler kayıt genişliğinden 4-6 mm. dar açılıp zıvana daraltılmak suretiyle hatalı açılmış delikler gizlenir.
Ayak kayıt birleştirmelerinde kayıtlar genel olarak ayaktan 4-5 mm. içerde yapılır. Yüz beraber yapıldığı da olur. Bindirme kayıtlı birleştirmede alıştırma çok iyi ve kullanılan kerestenin kuruluğu aynı olmalıdır. Alıştırma iyi değilse açıklık çirkin görünür. Kuruluk eşit değilse de farklı çekme dolayısıyla yüzey düzgünlüğü bozulur. Bu bakımdan ayaklar taşkın yapılırsa hem farklı kuruluktan, hem de iyi alıştırmamaktan meydana gelebilecek hatalar pek belli olmaz.
3.7.2. Hampaylı zıvanalı ayak kayıt birleştirmeler
Ayak kayıt birleştirmeleri içinde en çok kullanılanı bu birleştirmedir. Zıvana kalınlığı düz birleştirmede olduğu gibi kayıt kalınlığının 1/3'ü kadar veya biraz daha kalın yapılabilir. Ham paylarının genişliğinin 1/3'ü veya 1/4'ü kadar, uzunluğu da kayıt kalınlığının 1/2'si kadar yapılır fakat kayıt kalınlığı fazla ise hampayı uzunluğu 15 mm. den fazla yapılmaz. Bu birleştirme hem sağlam, hem de yapılması kolay olduğu için çok kullanılır. Hampayları normal olarak yapılır. Üstten ham payı görülmesi istenmezse b deki ham payı tercih edilir. İnce ayaklı ve dar kayıtlı sandalyelerde ayağı zayıflatmamak için b veya c deki hampaylarından biri uygulanır.
3.7.3. Bindirme kayıtlı ve zıvanalı ayak kayıt birleştirmeler
Bu birleştirme düz zıvanalı birleştirmeye benzer şekilde yapılır. Fakat kayıt biraz kalın tutulduğundan ayağın dışından da tutan bir kısmı vardır. Kayıtlar ayaktan taşkın veya yüz beraber yapılabilir.
Özellikle üst cumbasına lamba açılacak kalın kayıtlı sandalyelerin ayak kayıt birleştirmesinde kullanılır. Kayıtların ayaklarla gönye burun birleşmesi güzel bir görünüş arz eder. Bu bakımdan kaliteli işlerin yapılmasında kullanılır [20].
Normal kayıt dışına kayıt genişliğinden lamba kadar geniş ve 5-8 mm kalınlığında .parçalar yapıştırılmak suretiyle de bindirme kayıtlı birleştirme yapılabilir.
3.7.4. Kavelalı ve zıvanalı ayak kayıt birleştirme
Küçük kesitli ayaklarla birleştirilecek kayıtlardan biri kavelalı, diğeri de zıvanalı yapılarak ayak zayıflatılmadan sağlam bir birleştirme elde edilebilir. kavelaların uçları zıvanaya girdiği için iş zıvanalı kayıt yönünde çok sağlam olur. Bu özelliğinden dolayı koltuk, sandalye, kanepe gibi oturma mobi1yalarında yan kayıtları zıvanalı, ön ve arka kayıtlar kavelalı birleştirmeli yapılarak zarafet ve sağlamlık birlikte sağlanmış olur. Birleştirmede kavela çapları ve zıvana kalınlıkları kavelalı ve zıvanalı bileştirmelerdeki gibidir [20].
3.7.5. Kavelalı ayak kayıt birleştirme
Bu birleştirmede kavelalı ve zıvanalı ayak kayıt birleştirmede olduğu gibi küçük kesitli ayakların birleştirilmesinde uygulanır. Kayıt maktaları düzgün hazırlanır, delikler iyi delinir ve kavelalar da normal sıkılıkta girecek çapta olursa birleştirme zıvana kadar sağlam olur. Bu birleştirme köşeli ayaklara uygulandığı kadar yuvarlak ayaklara da uygulanır.
Kavela çapları normal olarak kayıt kalınlığının 1/3'ü ya da daha kalın, kayıtlar içinde kalan kavela boyları da en az kayıt kalınlığı kadar yada 2,5-3 cm yapılır. Kavelaların ayaklar içine giren kısımları eşit veya farklı uzunlukta yapılabilir. Bütün deliklere hafifçe havşa açılır ve kavela uçlarına biraz pah kırılırsa birleştirme daha sağlıklı olur ve ayak kayıt arasında açıklık kalmaz.
3.7.6. Kavelalı ve 45° konumlu ayak-kayıt birleştirme
Kavelalı birleştirme değişik bir şeklidir. Özellikle dikdörtgen kesitli ayaklarla kayıtların birleştirilmesinde uygulanır. Dikdörtgen kesitli ayaklara 45° zıvana açmak zor olduğu gibi zıvana uzunluğu da yetersiz kalır. Halbuki kavela delik yerleri birbirini karşılamayacak şekilde farklı yapılarak bu sakınca giderilebilir. Şekil 3.11'de görüldüğü gibi içerden birde takviye takozu tutkallanır ve vidalanırsa gerekli sağlamlık elde edilir. Bu birleştirmede delikler ayak ve kayıt yüzeylerine 45°’lik delindiği için elde delinemez. Deliklerin mutlaka makinede ve 45° eğik kalıp kullanılarak delinmesi gerekir [20].
3.7.7. Derzli birleştirme
Son zamanlarda özellikle fabrikasyon imalatta ayak ve kayıtlar imalat kolaylığı bakımından yüzbeyüz yapılmakta düz veya hampaylı zıvanayla birleştirilmektedir. Fakat ilerde ayakla kayıtın birleşme yerinde çekmeden dolayı meydana gelebilecek açıklığı önlemek için, yada alıştırma hatasının görülmemesi için kayıtların ucuna 4-5 mm genişlik ve 2-3 mm derinlikte derz açılmaktadır. Bu bir ayak-kayıt birleştirmelerinin tutkallandıktan sonra zımparalanması da daha kolay olur.
Resim

Cevapla