Laminasyon Yöntemi ile Sandalye Yapımı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminasyon Yöntemi ile Sandalye Yapımı

Mesaj: # 3204Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 14:10

Bu yöntem; masif ağaç malzeme, papel kaplama, kontra plak, MDF ve lif levha gibi malzemelerin tutkallanarak üst üste en az iki kat yapıştırılması esasına dayanır. Aynı parça üzerinde farklı kalınlıklarda katlar kullanılabileceği gibi, estetik görüntü elde etmek için direnç gerektiren elemanlarda fiziksel ve mekanik özellikleri birbirine yakın farklı renklerde ağaç malzeme kullanmak mümkün olmaktadır. Yüksek direnç gerektirmeyen elemanlarda ise iç katlarda kalite ve mekanik özellikleri düşük ağaç malzeme kullanılırsa maliyetin düşürülmesinde avantaj sağlamaktadır.
Masif ağaç malzeme ve papel kaplamadan yapılan eğri formülu imalatlarda, katların lif yönlerinin birbirine paralel gelecek şekilde düzenlenmesi daha fazla kullanılmaktadır.
Fakat bazı durumlarda lifler birbirine dik gelecek şekilde de uygulanmaktadır.
Ahşap malzeme ve ahşap kökenli yarı mamul malzemelerin soğuk olarak belirli bar yan çapta kırılmadan bükülebilmesi için, uygun kalınlıkta malzeme seçimi yapılmamdır. Ağaç malzemenin belirli bir arı çapta kırılmadan bükülebilmesinde bükme yöntemi, ağaç türü, rutubet miktarı ve kalınlık önemli rol oynamaktadır. Ağaç malzemenin bükülme özelliği ne kadar iyi olursa, eğri formlu imalatlarda o oranda kalın kat kullanılması mümkün olmakta bu da gerek işçilik gerekse tutkal maliyeti arasından önemli bir avantaj sağlamaktadır. Genel olarak yapraklı ağaç odunları, iğne yapraklılara nazaran daha iyi bükülebilmektedir. Yapraklı ağaçlardan kayın, huş, karaağaç, dişbudak, meşe, akasya, akçaağaç, kiraz ve fındık bükülme özellikleleri olan ağaç türleridir. Ağaç malzemenin soğuk olarak belirli bir yarıçapta kırılmadan bükülebilmesi için ortalama minimum bükülme yan çapının belirlenmesinde mobilya parçaları için ortalama değer; R/t = 50'dir. Yük taşıma özelliği olan kavisli yapısal elemanlarda ise; yumuşak ağaçlar için R/t = 125, yumuşak ağaçlar için R/t = 100'dür Burada; R: Minimum bükülme yarıçapı, t: Bir tek kat kalınlığı.
Laminasyon yöntemi ile sandalye ayaklan, kolçakları oturma yeri ve arkalıkları yapılabilir.
Resim

Cevapla