Kontraplak üzerine aplet döşeme

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kontraplak üzerine aplet döşeme

Mesaj: # 3210Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 14:23

Bu döşeme tarzı, genel olarak kontrplak üzerine yapıldığından bu adla anılmaktadır. Aynı şekilde bu döşeme; masif ağaç, kontratabla, sunta, vb. gibi ahşap gereçlerin meydana getirdiği döşeme yatağına da uygulanmaktadır. Kontraplak üzerine aplet döşeme tarzları şunlardır:
a- Sadece vatka pamuğu kullanılarak yapılan döşemedir. Kontraplak üzerine bir veya birkaç kat vatka serilerek işlenir. Bu döşeme tarzı genellikle basit ve ucuz sandalyelerin font döşemelerinde, özellikle de dış arka ve iç döşemelerinde dış kolçaklarında klapa olarak kullanılır [10].
b- Kalınca kontra plak veya inçe bir kontratabla üzerine yapılan döşeme, iskelet kayıtlarına açılan lamba içerisine tespit edilir. Döşemeli kısım, iskeletten ayrılabildiği için çok iyidir. Çünkü döşeme ve ağaç kısmı ayrı ayrı, birbirine bağlı olmadan işlenir. Sonradan monte edilir. Sonradan meydana gelebilecek, döşeme ahşap kısmı ile ilgili, tamir işleri daha kolay ve rahatlıkta yapılabilir. Şekil 8.1'de görülmektedir.
d- Yan ahşap kısımlar kumaşla kaplanabilir. Fazla oturma sonunda, sert kayıtlarn bacağımıza vereceği rahatsızlığı gidermek için; kayıtları örtecek biçimde döşeme yapılabilir. Ahşabın kenarlarına rastlayan kumaşın, sürtünmeden dolayı çabuk eskimesini önlemek ve ağacın sertliğini gidererek rahatlık sağlamak amacıyla döşeme kenarlarına, fitil çakılır. Fitiller, kenarlardan 2-3 mm kadar taşkın biçimde, düzgünce ve gergin olarak çivilenmelidir.
Resim

Cevapla