Tutkallama İşleminin Genel Tanımı ve Yapışmayı Etkileyen Nedenler

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Tutkallama İşleminin Genel Tanımı ve Yapışmayı Etkileyen Nedenler

Mesaj: # 3220Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 16:24

Tutkal ağaçla ağacı veya ağaçla bir başka gereci sağlamca birbirine bağlar. Bu başka gereç mermer, cam, metal, plastik veya benzeri bir gereç olabilir. Tutkal, yapıştırılacak iki gereç arasında adezyon ve kohezyon adı verilen çekme güçleri oluşturur. Yapıştırılanı gereçlerin yapısını değiştirmez. İki ağaç parçasının birbirine yapışması için;
1. Ekyerine tutkal sürülmesi ve tutkalın gözeneklere girmesi gerekir,
2. Tuttkal, kendi molekülleri ile ağaç molekülleri arasında bir çekme gücü oluşturmalıdır. İki cisim arasındaki bu çekme kuvvetine adezyon denilir.
3. Tutkal sürülen parçalar belirli bir süre sıkıştırılmalıdır. Ekyerindeki tutkal katmanı kuruyup sertleşirken kendi molekülleri arasında yeterli bir çekme gücü oluşturmalıdır. Tutkal filminin sağlamlığı, kendi molekülleri arasındaki çekme gücüne bağlıdır. Bir cismin molekülleri arasındaki çekme gücüne kohezyon denir. Tutkal ekyerindeki adezyon ve kohezyon, ağacın kendi dokusundan daha güçlü olmalıdır. Ancak bu durumdaki tutkallara güvenilebilir. Böyle tutkallar gerekli sağlamlıkta bir bağlantı sağlayabilirler. Tutkal deneylerinde koparılan parçalardaki ağacın kopması, buna karşın ekyerindeki tutkal katmanının parçalanmaması gerekir.
Tutkalın iyi yapışması için gerekli teknik şartlar aşağıdaki gibidir.
1) Vizkosite,
2) Tutkal sıvısının akıcılığını ölçmek,
3) Tutkalın asit oranı,
4) Dinlendirme süresi,
5) Tüketilme süresi,
6) Açık zaman-sıkıştırma zamanı,
7) Pres basıncı,
8) Pres süresi.
Resim

Cevapla