Sallanır Sandalyenin Tanımı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sallanır Sandalyenin Tanımı

Mesaj: # 3223Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 16:41

Dinlenmek amacı ile kullanılan, esas taşıyıcı kısımları masif malzemeden yapılan arkalığı yüksek, öne ve arkaya sallanabilen yarı uzanarak oturmayı rahatça sağlayan, kolçaklı mobilyadır.

Kuzey Amerika'da sallanır sandalyede oturmaya alışık olan şahısların zihni ve bedeni fonksiyonları, insanı şaşırtacak bir mükemmeliyettedir. Sallanır sandalye günümüze kadar çeşitli değişikliklere uğramıştır. Günümüzde antropometrik ve ergonomik koşullara göre imal edilen sallanır sandalyede, konstrüksiyon şekillerinde fazla bir değişiklik olmasa da estetik bir görünüm kazanmıştır.
Sallanır sandalye normal sandalye gibi bütün hayatımıza girememiştir. Fazla pahalı olmamasına rağmen toplumca lüks olarak görülmektedir.
Günümüzde çalışma ve çevre koşullarında yorulup stres altıda kalan insanlarımızın stres atmak, dinlenmek amacıyla kullandıkları mobilyadır. Sallanır sandalye vücut kemik dizilişine göre uyumlu bir eğime sahip olmalıdır. Bunu yaparken bazı bilim dalları olan antropometri, ergonomi ve sağlık konusuna giren ortopedi gibi uzmanlık alanlarından yararlanmaları, sallanır sandalye kullanıcılarının şikayetlerini minimuma indirecektir.
Resim

Cevapla