Sallanır Sandalyenin Tarihsel Gelişimi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sallanır Sandalyenin Tarihsel Gelişimi

Mesaj: # 3224Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 16:42

19.y.y. da sallanır sandalye Kuzey Amerika’da yapılmıştır. Oturma yüzeyi ahşap malzemedendir. Arka yaslanma kısmı vücudun dinlenmesine olanak sağlayacak şekilde eğimli yapılmıştır. Ayaklar tornada işlenmiştir. Kolçak düz yapıda, yuvarlak tornalı parçalarla oturma yüzeyine bağlanmıştır. Oturma yüzeyi içe doğru eğimli, oturanın düşmesini engelleyecek şekildedir. Arka yaslanma kısmı düz, arkaya doğru 8-15 cm. ye yakın eğimli yapılmıştır. Yan kayıtlara oyma ile şekil verilmiştir. O zamanki ilk sallanır sandalyeler kral koltuğunu anımsatır bir şekilde yapılmıştır.
Zamanın ve çağın ilerlemesiyle, hasırdan örme sallanır sandalyeler yapılmaya başlanmıştır. Ayaklar silindirik olup komple hasır ile kaplanmış, ayaktan çapraz biçimde ara kayıtlarla desteklenmiştir. 19.yy. da sandalye oturma yüzeyleri alçak ve yüksek olarak imal edilmiştir. O devirde metal olarak yapılan sallanır sandalyelerin oturma yüzeyleri hasırla kaplanmıştır. Aşağıdaki şekillerde de görüleceği gibi, değişik tipleri vardır.
O devirlerde ahşap olarak ceviz malzeme ön planda kullanılmıştır. Daha sonraları zamanla, gürgen ve meşe de kullanılmaya başlanmıştır. Oturma yüzeyi sadece ahşap, döşemeli ve hasır örgü biçiminde yapılmıştır. Döşeme malzemesi olarak suni deri, kadife döşeme, saten türü malzemelerle döşenip estetik ve konfor elde edilmiştir. Günümüzde sallanır sandalye, klasik üslupla yada bükme yöntemiyle komple bir üretim içerisindedir. Türkiye’de, bükme yöntemiyle yapılan bir üretim görülmemiş olmakla birlikte, yabancı ülkelerden ithalatı yapılmıyor. Klasik üslup olarak her tarafı tornalı yada bazı kısımlar tornalı, diğer kısımlar eğmeçli hatlara sahip olarak yapılıyor. Atölye sistemiyle üretimi yapılmaktadır. Sallanır sandalyenin yay kısmı, devrilmeyi engellemek için önden arkaya doğru daralmaktadır. Günümüzde, daha çok ahşap sallanır sandalye yerine, fabrika üretimi olarak, metalden yapılan, oturma yüzeyleri döşemeli, derin oturma yüzeyli, yüksek arkalıklı, sökülebilir bir yapıya sahip, dışı plastik içinde bilye sistemi olan askılar yardımıyla sallanan koltuk tipi mobilya olarak üretiliyor.
Resim

Cevapla