Sürme Kapılar

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Sürme Kapılar

Mesaj: # 3232Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 19:10

Sürme kapı bir kaydırma düzenine asılı olarak duvara paralel ve yana iterek çalışırlar. Dönüş boşluğu gerektirmediğinden az yer tutarlar. Fakat kanat genişliğince yana itilmeleri zorunludur. Rahat olmadığı için geçişi çok olan yerlerde kullanılmamalıdır.
Sürme kapılar kanat sayısına göre tek kanatlı sürme kapı ve kapı çok kanatlı sürme kapı diye adlandırılır. Tek kanatlılar sağa ya da sola itilerek çalışır. Çok kanatlılar ise kanatların bir bölümü sağa, bir bölümü sola veya hepsi bir yöne sürülebilir. Sürme düzenine göre kanatlar duvar önünde çalışabilir ve gözükebilir. Açık durumda gözükmez kanatlar duvar içine, duvar kaplaması içine, veya arkasına saklanabilir.
Sürme kapılarda kanat genişledikçe çalışma rahatlar ve düzenli olur. Ancak genişleyen kanadı yana sürebilmek için yer gereksinimi artar. Yeterli boşluk yoksa kanat sayısı artırılır. Dar kanatlı sürme kapılar üst üste sürülebilir.
Yapım özelliği yönünden sürme kapıların türleri şöyledir:
1) Dolu kontra tablalı ve kaplamalı sürme kapılar,
2) Camlı aynalı ve camlı sürme kapılar
3) Cam sürme kapılardır.
Kanatların duvardaki boşluklara sürüldüğü gözükmez sürme kapılarda çift yarım kasa kullanılır. Kanadın hareketini sağlayan arabalı ray sistemini ayarlamak ya da tamir edebilmek için bir taraftaki yarım kasa ya da örtücü pervaz sökülebilir olmalıdır.
Resim

Cevapla