Dikey Freze Makinesi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Dikey Freze Makinesi

Mesaj: # 3239Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 19:38

Çok yönlü iş gören makinelerdir. Şekil verme, oyma, kavisli kenar işleme, iç ve dış kenar işlemleri, lamba, zıvana açma, vb. çeşitli süs ve işlemleri yaparlar. Dikey frezelerde kafalar sabit veya pnömatik olarak belirli derecelerde eğim verilebilmektedir
Dikey freze makinesinin ana elemanları
· Tabla: İş parçalarını, siperi ve çeşitli sıkma aparatlarını üzerinde bulunduran makine elemanıdır. Çoğu modellerde tabla aşağı-yukarı hareket edebilir. Bu hareketler tablanın altında bulunan ayar volanı ile sağlanır. Tabla üzerinde bir kılavuz pim bulunur.
· Motor ve mil: Motor kızaklı yataklar aracılığı ile kol üzerinde mekanik yada pnömatik olarak aşağı-yukarı hareketlidir. Bıçağın işe dalma miktarı, ayarlı stop vidaları ile sağlanır. Bu hareket ise, aşağıdaki ayak pedalı ile sağlanır. Motora akuple olan milin ucunda, bıçakların bağlandığı özel bir kovan bulunur.
· Otomatik besleyici: Bu sistemde, biri kesici ile aynı aks üzerinde sabit diğeri hareketli olmak üzere iki lastik besleme makarası bulunmaktadır. Bu iki makara, bir kalıp üzerine sabitlenmiş iş parçasını otomatik olarak besler. Beslemenin otomatik olarak yapılması, kalifiye olmayan işçi kullanılabilmesi, standart bir üretim ve daha iyi perdah kalitesi, standart bir besleme hızı, operatör emniyeti ve yorgunluğu azaltması gibi avantajları da beraberinde getirir.
· Mekanik baskı düzeni: Diğer sıkma sistemleri ile sabitlenmeyen küçük iş parçalarının sıkılması için kullanılır.
· Vakumlu sıkma düzeni: Diğer geleneksel sıkma düzeni ile sabitlenmeyen hassas yüzeylere sahip parçaların işlenmesinde kullanılır.
· Derinlik ayarlama düzeni: Hidrolik olarak çalışan yüzdürmeli kafa düzeni işin dış hatlarına bağlı olarak ve istenen kesme derinliğinde, kesiciyi otomatik olarak indirir ve kaldırır. Bu şekilde düz ve hafif eğmeçli yüzeyler, çerçevelerin iç ve dış profilleri ve oymalar homojen bir kesme derinliğinde ve maksimum kesinlikte otomatik olarak işlenir.
Resim

Cevapla