Çift ve Dört Taraflı Kenar Ve Yüzey İşleme Makineleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Çift ve Dört Taraflı Kenar Ve Yüzey İşleme Makineleri

Mesaj: # 3242Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 19:46

Klasik freze makinelerinde yapılan işlemlerde parçanın yalnızca tek bir yüzeyi şekillendirilebilmektedir. Parçanın diğer yüzeyinin işlenmesi için makinede tekrar işlem yapılması gerekmektedir. Bu da iş gücü ve zaman kaybının yanında maliyetlerinde yükselmesine neden olur. Bu nedenden dolayı hem işlem sayısını azaltmak hem de maliyetleri en aza indirgemek amacıyla yeni makineler geliştirilmiştir. Bunlar;
· Çift taraflı kenar işleme makineleri
· Dört taraflı yüzey ve kenar işleme makineleri
2.5.1. Çift taraflı kenar işleme makineleri
Mobilya endüstrisinin özellikle seri üretim yapan işletmelerinde ahşap işlemede yer alan tüm kesme işlemlerini aynı işlem noktasında gerçekleştiren makinedir. (Şekil 2.32) Bu tür makinelerde özelliklerine bağlı olarak ölçülendirme, rendeleme, şekillendirme ve dalmayı ilgilendiren tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir.
Şekil 2.32 çift taraflı kenar işleme makinesi
a) Makinede yapılan işlemler ve özellikleri
Şekil 2.33 Çift taraflı kenar işleme makinesinde gerçekleştirilen işlemlere bazı örnekler :1- Boy ölçülendirme, 2-Yatay delik, 3- Profil açma, 4-Açılı kesme, 5- Dikey delik, 6- Kenar zımparalama, 7- Lamba açma, 8- Pah kesme, 9- Köşeli pah kırma, 10- Çift lamba açma, 11- Zıvana açma, 12- Lamba zımpara, 13-14-16-17-Zıvana açma, 15- Tutkallama
b) Boy ölçülendirme
Genellikle, bu tür makinelerin ilk ünitesidir. Kabaca ölçülendirilmiş iş parçalarının diğer işlemlere geçmeden önce genellikle 90 derece olmak üzere çeşitli açılarda tam boyda ölçülendirilmesini sağlar.
Biçme esnasında aynı eksende hareket eden biri küçük diğeri daha büyük iki testere kullanılır. Küçük olan ve çizici olarak adlandırılan küçük testere diğer testereden önce ve çizici şeklinde derinliği az olan bir kesim yapar. Bu da parçada kopmaları önleyerek daha kaliteli bir kesim yapılmasını sağlar. Ön ve ana kesici birbirine bağımlı yada bağımsız olarak çalışabilir.
c) Çizgisel kesim üniteleri
Çift taraflı kenar işleme makinelerinde ikinci ünite, genellikle çizgisel kesim ünitesidir. Çizgisel kesim ünitesi çeşitli işlemlerden ahşap, melamin ve laminant kaplamalı işlerde altta ve üstte kaplamalardaki lif yırtılmasını veya kopmaları önlemek için derinliği az kesim yapan ünitedir. (Şekil 2.34) Eğer, bu çizgisel kesim ünitesi kullanılmazsa testerenin dönüsel hareketinden kaynaklanan itme kuvvetiyle kaplamalı yüzeyde yırtılmalar ve kopmalar görülebilir. Kesici, bıçağın dönüş yönüne ters yönde döner.
Şekil 2.34 Çizgisel kesim ünitesi
Yukarıda bahsedilen sakıncayı tablanın alt yüzeyi yanında kesim bitiminde de önlemek açısından son zamanlarda, ana kesicinin önünde ters devirli atlama (jumping) ünitesi devreye sokulmuştur. Bu tür çiziciler sadece tabla altında değişik kesim bitiminde de çizici kesim yaparak kaliteli bir kesim sağlar. (Şekil 2.35) Bunlar bağımsız veya ana kesiciyle eşlenik olarak çalışabilir.
Özel amaçlarla, makinenin çıkış tarafının orta kısmına da testere konulabilir. (Şekil 2.36) Bu ünitenin işlevi, uzun tabla ve iş parçalarını, daha küçük ebatlı parçalar haline getirmektir. Bu ünite kullanılmayacağı zaman aşağı indirilerek fonksiyon dışı bırakılır.
Şekil 2.35 Atlamalı çiziciler
Şekil 2.36 Ortada kesme yapan biçme ünitesi
d) Zıvana ünitesi
Çizgisel kesim ünitesinden sonra, genellikle zıvana ünitesi yer alır. İşlemin, parçanın üst ve alt yüzeyinde gerçekleştirilen bir işlem olması nedeniyle, zıvana üniteleri, yatay düzlemde monte edilmiş milli kesicilerden oluşur. (Şekil 2.37) Diğer işlem istasyonlarının aksine zıvana üniteleri az bir eğimlendirme yeteneğine sahiptir.
Şekil 2.37 Top bıçaklı zıvana ünitesi
e) Profil ünitesi
Profil üniteleri, genellikle dördüncü iş istasyonu olarak yerleştirilir. Ancak, her bir tarafta sadece iki iş istasyonu bulunması halinde, istasyonlardan biri bu ünite için ayrılır. Profil üniteleri, dikey düzlemde monte edilmiş milli kesicilerdir ve parça kenarının işlenmesi için tasarlanmışlardır. Profil ünitelerinin her bir tarafta ayrı motorlarla oluşturulması durumunda, zıvana açma üniteleri gibi çok amaçlı olarak kullanılır. (Şekil 2.38)
Şekil 2.38 Profil ünitesi
f) Kanal açma ünitesi
Çift taraflı kenar işleme makineleriyle kanal açma işlemi, makineye yatay düzlemde monte edilmiş miller üzerine monte edilen kesicilerle veya makine sütununa bağlanmış bir motordan hareket alan bir boyunduruk üzerine bağlanan üst frezeleme ünitesi ile açılır. Kör kanalların açılmasında genellikle üst freze ünitesi kullanılır. (Şekil 2.39)
Şekil 2.39 Kanal açma üniteleri
g) Delik ünitesi
Tablanın veya masif malzemenin üst yada yan yüzeylerine, yatay ve dikey delik açmak için kullanılan ünitedir.
h) Zımpara ünitesi
Makinenin en son birimidir. Düz yüzeyler için bant zımpara profilli yüzeyler için profil zımpara kullanılır.
2.5.3. Dört Taraflı Yüzey ve Kenar İşleme Makinesi
Bu grup makineler çoğunlukla masif ağaç işleyen doğrama endüstrisinde ve her türlü mobilya yapımında kullanılan masif profilli parçaların seri olarak üretiminde kullanılır. Bu makineler genelde daire testere, planya, frezeleme ve zımparalama ünitelerinden kombinasyonu ile çoklu işlemleri bir arada kısa bir sürede otomatik olarak yapmaktadır.
Şekil 2.40 Dört taraflı yüzey-kenar işleme makinesi
Geleneksel işleme yöntemlerinde kabaca ölçülendirilmiş iş parçalarının, şekillendirilmiş bir hale gelmesi için şekillendirme işleme başlamadan önce, parçaya yüz cumba açılması ve kalınlıktan geçirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi içinde planya- kalınlık ve freze makineleri kullanılırdı ve birden fazla işlem yapılması gerekirdi. Bu nedenden dolayı dört taraflı kenar ve yüzey işleme makineleri bu işlemleri ortadan kaldırarak çeşitli avantajlar sağlamıştır. Bu avantajlar;
1) İşlem zamanı kısalmıştır.
2) İşlemlerin bir tek makinede toplanması nedeniyle işleme alanından tasarruf sağlanmıştır.
3) İşçilik maliyeti azalmıştır.
4) Kalifiye olmayan işçi kullanılabilmektedir.
5) Yüksek yüzey kalitesi elde edilmiştir.
Planya-kalınlık-freze makinelerinin elemanlarının ardışık olarak yan yana gelmesinden oluşan kombina otomatlar şeklinde olan bu makinelerde kesici bıçakların dört veya daha fazlası bir mil üzerine monte edilmiş veya ayrı ayrı millerden hareket alacak şekilde düzenlenmiştir. Örneğin; besleme yönüne doğru alt yüz, sağ yan veya üst yüz, sol yan veya dört yüzü birden işleyen kafalar vardır. Bunlar alt ve üst yüzleri işleyen kafalar, yatay yönde yan tarafları işleyen kafalar ise düşey yönde işlem yaparlar. Yatay yöndeki kafalara genellikle planya bıçakları monte edilmiştir. Bunlar kalınlık yönünde aynı ve düzgün yüzeyli parçaların elde edilmesini sağlar. Düşey yöndeki kafalara takılan kesiciler çok çeşitli profil bıçaklarıdır. Aynı zamanda bazı özel üretimler için üst yüzeylerde de yatay yönde profil verici planya bıçakları veya top bıçaklar takmak mümkündür. Genel bir prensip olarak bu makineler otomatik bir besleme tablasına sahiptirler. İşin tutulması, baskıya alınması ve yürüyebilmesi için rulolu veya kollu pnömatik baskı düzenleri ile donatılmıştır
Resim

Cevapla