CNC Kontrollü Freze Makineleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

CNC Kontrollü Freze Makineleri

Mesaj: # 3243Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 19:48

Oturma ( sandalye, koltuk, tabure) ve depolama ( her türlü kutu mobilya ) fonksiyonlu mobilyaların düz veya eğmeçli hatlara sahip parçalarını yüzey ve kenarına, aynı işlem devresinde ;
a) Her türlü yüzey ve kenar delik delme işlemleri ( kavela, raf pimi, kulp ve menteşe delikleri ). Eğik pozisyonlu delik açma işlemleri de mümkündür.
b) Parça başlarına erkek- dişi zıvana, parça kenarına dişi zıvana ve kilit yuvası açılabilir.
c) Parça kenarlarına ve yüzeylerine, doğrusal veya her hangi bir açıda olmak üzere U-şekilli, profilli kenarlı veya tabanlı kanal açma ( estetik amaçlı birleştirme, stor yuvası veya arkalık kinişi gibi).
d) Eğmeçli hatlara sahip parçalara ve kenar delik ve profilleri açma
e) Düz veya profilli kenarları zımparalama
Gibi işlemlere CAD-CAM destekli CNC ile tam otomatik olarak gerçekleştirmek üzere tasarımlanmış makinelerdir (Şekil 2.47). Bu şekliyle ; delik, yatay-dikey freze, daire testere ve zımpara makinelerinin yaptıkları işlemlerin tamamını üzerinde toplar. Parça tutturma, kesici ve iş parçası hareketleri, kesici değiştirme gibi işlemle ilgili tüm hareketlerin tam otomatik olması, toplam işlem devresi zamanını önemli ölçüde azaltarak verim artışı sağlar.
Şekil 2. 47. CNC kontrollü profil işleme makinesi
Bir parça üzerinde yapılması gerekli tüm işlemlerin aynı işlem devresinde, ( parça bir kez bağlandıktan sonra, işlemlerin ardışık olarak gerçekleştirilmesi) arka-arkaya yapılabilmesi nedeniyle bu tür makineler "işleme merkezleri” olarak anılır.
CNC parça işleme merkezlerinde işlenecek olan iş parçalarının makine gövdesi üzerinde sabitlenmesi gerekir. Bu amaçla aşağı-yukarı hareketli ve 360 ˚ dönebilen baskı pabuçları ve vakumlu sabitleme yöntemleri kullanılır ( Şekil 2.48).
Şekil 2. 48. Vakumlu ve baskı pabuçlu sabitleyiciler
CNC makinelerde, makinede kullanılan kesicilerin depolanması ve her hangi bir işlem gerçekleştikten sonra, bir sonraki işlem için işlem istasyonundaki kesicinin otomatik olarak için kesici magazini kullanılır. Bu otomatik değiştirme işleminin doğru olarak yapılabilmesi için her kesicinin yerinin değişmez ve kodlanmış olması, her zaman yerinde bulunması gerekmektedir ( Şekil 2.49)
Şekil 2.49. Kesici magazini
2.6.1. Yüzey ve Kenar İşlemleri
Bu makinelerde bu işlemlerin yapılabilmesi için makineye uygun kesicilerin takılması ve gerekli programın veya komutların makine bilgisayarına yüklenmesi gerekir. Bundan sonraki işlemlere makine kendiliğinden yapacaktır
Resim

Cevapla