Rendeleme Ve Profil Bıçakları

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Rendeleme Ve Profil Bıçakları

Mesaj: # 3244Mesaj Alıntı
12 Mar 2022, 19:59

Bu kesiciler, rendeleme ve şekillendirme makinelerinde ortak olarak kullanılan kesicilerdir. İşlem için ayrı top veya millere takılırlar ve rendeleme –profil bıçakları olarak iki grupta toplanırlar.
3.1.1. Rendeleme bıçakları
Rendeleme bıçakları, takım çeliğinden yapılmış ve yumuşak doku ve keresteler için 36-38˚, sert dokulu keresteler için 40-42˚, kama açısı ile bilenmiş düzgün veya spiral şekilli lamalardır. Bu tür bıçaklar genellikle makine milleri üzerine takılan kesici topları içerisine takılmakta ve boyları top boyuna göre değişmektedir. Yapı ve şekilleri kullanım amacına göre değişebilmektedir. Planya- kalınlık gibi rendeleme makinelerinde ve dört taraflı yüzey işleme makinelerinin rendeleme ünitesinde kullanılır (Şekil 3.1).
Dört taraflı yüzey işleme makinesi ve yatay freze toplarında kullanılan rendeleme bıçakları daha küçük boydadır “düz yaprak bıçak” adını alırlar. Bunlara, pratikte “jilet bıçak” da denir.
3.1.2. Profil ( Şekillendirme )Bıçakları
Profil bıçakları, ağaç işleri ve mobilya sektöründe en çok kullanılan ve bir çok türü olan bıçaklardır. Takım çeliğinden ve / veya bu amaçla yapılmış ağaçların kesici ağız kısmına sert uç takılarak yapılan bu bıçakları, yapısal özellikleri açısından altı grupta toplayabiliriz.
· Yaprak bıçaklar
· Yıldız bıçaklar
· Disk bıçaklar
· Daire testereler
· Grup bıçaklar
· Dikey freze bıçakları
Resim

Cevapla