Tabla parke

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Tabla parke

Mesaj: # 3252Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 12:20

Tabla parke, farklı ve aynı ağaç türlerinden elde edilen, değişik renk, biçim ve ölçülerdeki parçaların göze hoş gelecek desenler elde edecek şekilde birleştirilmesi ile oluşturulan bir döşeme elemanıdır. Her eleman kenarları bir diğeri ile birleşmeyi sağlayacak şekilde profillendirilmiştir. Tabla parke elemanı üçgen, kare, dikdörtgen, eşkenar dörtgen, altıgen biçiminde ve değişik ölçülerde olabilmektedir.
Tabla parke elamanları tamamen masif malzemeden yapılabilir. Fakat üstü parkelik ağaçlardan kesilmiş mozaik parçalarla kaplı olarak da imal edilmektedir. Masif malzemelerden yapılan parke elamanına “Masif Tabla Parke”, Mozaik parçalarla kaplı olarak imal edilen parke elemanına “Mozaik Tabla Parke” veya Kontraparke” adı verilmektedir.
Mozaik tabla parke (kontraparke) elemanları iki veya üç tabakalı olabilmektedir. Döşenmede yüzeye gelen tabaka 8 mm. veya daha ince olmak üzere değerli parkelik sert ağaçlardan, alt tabaka ucuz daha az değerli malzemeden, genellikle yumuşak ağaçlardan yapılmaktadır. Üç tabakalı kontraparke elemanı yapımında orta ve alt tabakalar aynı veya farklı ağaç malzemeden yapılmaktadır
Resim

Cevapla