Masif parke

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Masif parke

Mesaj: # 3253Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 12:20

Masif parke, TS 73 (1987) de “Ahşaptan belirli boyut ve biçimde yapılmış, birbirleri ile birleştirilmeye elverişli bir şekilde yan ve başları profillendirilmiş bir döşeme veya kaplama elemanıdır”şeklinde tarif edilmiştir.
TS 73 (1987) de tarif edilen masif parke, boyu eninden daha uzun olan dikdörtgen prizması (veya çıta) biçimindeki parkedir. Masif parkenin bir diğer çeşidi “Dekoratif Masif Parke” dir. Dekoratif masif parke elemanları çıta biçiminde olmayıp üçgen, dörtgen, dikdörtgen, eşkenar dörtgen, beşgen, altıgen, ve daire gibi çeşitli biçimlerde olabilmektedir. Aynı veya farklı ağaç türlerinden yapılmış, aynı veya değişik biçim ve boyutlardaki parke elemanları göze hoş görülecek desenler oluşturacak şekilde döşenmiştir.
Esasen çıta biçiminde masif parke elemanları ile de göze hoş gelecek desenler oluşturmak mümkündür. Fakat bunlarla sıralı, balık sırtı, hasır gibi dekoratif desenler oluşturma imkanı sınırlıdır. Halbuki dekoratif masif parke elemanları ile çok sayıda göze hoş gelen desenler oluşturmak mümkündür. Bu nedenle “dekoratif masif parke” olarak adlandırılması uygun bulunmuştur
Resim

Cevapla