Mozaik parke

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mozaik parke

Mesaj: # 3254Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 12:21

Mozaik parke,.lamel karelerinin bir araya getirilmesi ve bir yüzüne kağıt yapıştırılması ile geçici olarak veya esnek bir eleman üzerine tespit edilmek suretiyle sürekli olarak hazırlanan, genellikle kare biçimindeki bir bileşendir. Bu bileşene mozaik parke paneli adı verilir.
Lamel sert ağaç parke taslaklarından özel parke makinelerinde belirli boyutlarda elde edilen bir parçadır. Lameller değişik şekillerde bir araya getirilerek mozaik parke paneli oluşturulmaktadır. Mozaik parke lamellerinin maksimum boyutları uzunlukta 165 mm. genişlikte 25 mm. ve kalınlıkta 10 mm. olabilmektedir.
Çubuk biçimindeki mozaik parke lamellerinin, boyutlarına göre 5,6 veya7 tanesi yan yana bir araya getirilerek panelin bir ünitesi yani lamel karesi oluşturulur. Bu ünitelerin bir grubu mozaik parke döşeme birimi (elemanı) olan paneli oluşturmaktadır. Panellerde her lamel ünitesi (lamel karesi) diğerine dik gelecek şekilde birleştirilmektedir. Panelleri yüzüne düz kağıt; delikli kağıt veya file gibi malzemeler yapıştırılarak döşeninceye kadar panel üniteleri arasında bütünlük sağlanmaktadır.
Türkiye’de yukarıda açıklanan parke çeşitlerinden masif (çıta) parke, daha az olmak üzere mozaik parke üretilmektedir. Bunlardan masif parke TS 73 (1987) de, mozaik parke TS 200 (1975) de tarif edilmiş ve özellikleri, sınıfları bu standartlarda açıklanmıştır.
Mozaik parke panelleri bir veya iki tabakalı bir tabla üzerine yapıştırılır ve kenarlarına lamba-zıvana açılırsa bu döşeme elemanına kontraparke paneli (veya kontraparke tablası) denir
Resim

Cevapla