Laminant parke

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminant parke

Mesaj: # 3255Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 12:22

Laminant parke, sırasıyla en üst yüzünde koruyucu film tabakası,dekor kağıdı, HDF (yüksek yoğunlukta basınca karşı dayanıklı levha) ve en alt kısımda da boyutsal stabiliteyi sağlayan balans kağıdından oluşan yer döşeme gerecidir. Kimi laminant parke türleri ise tek veya çeşitli ağaç türlerinin elyafları birbirine dik gelecek şekilde, üç-dört kat ahşap gerecin birbirine yapıştırılmasıyla oluşmaktadır. Her elemanın kenarları bir diğeriyle birleştirilmeye uygun profillerle şekillendirilmiştir.
Laminant parke yapımında kullanılan ağaçlarda aranan özelliklerin başında yoğunluğu 600 kg/m3’den fazla, sert yapılı, düzgün lifli ve dayanıklı olan ağaçlar tercih edilir.
Laminant parke çizilmelere dirençli, noktasal darbelere dirençli ekolojik, basınca dirençli, kimyasallara dirençli, yangına dirençli, kolay temizlenir, alttan ısıtmaya uygun, güneş ışınlarına dayanıklı, aşınmaya ve darbelere dayanıklıdır,.ses yalıtımlı ve hijyeniktir.
Yerden ısıtmalı zeminlerde laminant parke kullanılmalıdır. Masif parke kullanıldığında; açma, kavrulma, çekme veya kabarma gibi sorunların ortaya çıkması doğaldır.
Laminant parkenin döşeniş şekli oldukça kolaydır. Zemine özel bir folyo serilir. Bu folyo hem zemindeki ufak pürüzleri ortadan kaldırır hem de izolâsyonu sağlar. Parkeler bu folyo üzerine, zemine yapıştırılmadan (yüzer sistem), lamba ve zıvana şeklindeki kenarlardan yapıştırılmak suretiyle döşenir
Resim

Cevapla