Parkenin Şişmesi veya Zeminden Ayrılması

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Parkenin Şişmesi veya Zeminden Ayrılması

Mesaj: # 3263Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 13:02

7.1.1. Zemine bağlı sebepler
· Parkenin çok kurutulmuş olması.
· Kullanılan tutkalın çok bekletilmiş olması.
· Zeminin zayıf ve kalitesiz olması.
· Zeminin yeterince temiz olmaması.
· Zeminin aşırı nemli olması.
Parkenin ayrılması veya şişmesi, tutkalın kuruması ve priz yapması sırasında olabileceği gibi, parkenin üzerine uygulanan cilanın kuruması ve sertleşmesi esnasında da olabilir. Eğer şişme veya zeminden ayrılma, döşeme işlemini izleyen ilk 10 saat içinde olmuş ise, bunun tek nedeni parkelerin aşırı bir nem emmiş olmasıdır. Bu nemin nedeni şapın iyi kurumaması ve/veya gereğinden fazla tutkal kullanılmış olmasıdır. Parkenin aşırı derecede kurutulmuş olması da bu süreci hızlandırabilir [6].
7.1.2. Tutkala bağlı sebepler
Bilindiği gibi günümüze kadar olan parke uygulamasında en sık kullanılan yapıştırıcı zifttir. Söz konusu malzemenin uygulama sırasında ve sonrasında ortaya çıkardığı sorunlar, oluşturduğu kirlilik vb. gibi nedenlerden ve uzun boy parkelerde iyi netice vermemesinden dolayı tutkal ile uygulama tavsiye edilmektedir.
Ancak tutkal ile uygulamada yapılan hataların başında tutkal türünün seçimi gelir. Kullanılacak olan tutkal su esaslı olduğu zaman parkenin zeminden ayrılma ve şişme ihtimali çok yüksektir. tutkala bağlı olarak, parke yukarıda belirtilen problemi bir zemin üzerinde uygulanırsa bu süreç daha da hızlanır. Özellikle aşırı derecede girintili ve çıkıntılı bir şap üzerine su esaslı bir tutkal ile yapılacak olan uygulama, tutkalın girintilerini yok eden, bir dolgu malzemesine dönüşmesinden dolayı hem gereğinden fazla bir tutkal sarfiyatına sebep olacak hem de tutkalın içinde bulunan su parkeyi şişirecektir.
Bilindiği gibi parke uygulamasında kullanılan tutkallar genellikle su bazlıdır. Tutkalı gereğinden fazla miktarlarda kullanmak, parkenin altına su dökmek ile eşdeğerdir. Parke döşemesi sırasında tutkal sarfiyatının 800–1200 gr/m2 yi geçmemesi gerekir. Tutkal hiçbir zaman şap bozukluklarını gideren bir dolgu malzemesi olarak kullanılmamalıdır. Parkenin zeminden ayrılması veya şişmesi cilalama işleminden hemen sonra meydana gelmişse bunun nedeni zemin şapının dozunda dökülmemiş olması, şapın yeterince temiz olmaması ve kullanılan tutkalın gereğinden fazla bekletilmiş olmasıdır. Bekletilen tutkal yüzeysel olarak sertleşmeye başlar ve üzerinde yapışma ,işlemini engelleyen kuru bir tabaka oluşur. Cila işlemi parkenin üzerinde önemli bir gerilime neden olacaktır. Dolayısıyla kötü bir zemine ve/veya bekletilmiş tutkalla uygulanan parke, zemine gerektiği gibi yapışamayacak ve cila işleminin neden olduğu aşırı gerilim nedeniyle zeminden ayrılabilecektir
7.1.3. Parke ve uygulamaya bağlı sebepler
1. Parkenin gereğinden fazla kurutulmuş olması,
2. Yapıştırma işlemi bittikten hemen sonra sistre ve cila işleminin yapılması.
Döşenecek olan parkenin nemi % 8–12 arasında olmalıdır. Eğer parkenin nem oranı bu yüzdelerin çok altında ise, parkenin zemindeki ve/veya tutkaldaki nemi emmesi, tutkalın kuruma veya priz yapma süresinden çok daha hızlı olacak ve doğal olarak parke zeminden ayrılacaktır.
Diğer önemli bir husus ise parkenin döşeme işlemi bittikten sonra sistre ve cila işlemi için bir süre bekletilmelidir. Sistre ve cila işlemi parke yüzeyindeki gözenekleri ve bitişme noktalarındaki küçük boşlukları tamamen kapatacağından, zemin ve tutkal içindeki rutubet parkenin altında kalacak ve bunun neticesi olarak parke şişecektir
Resim

Cevapla