Panel - levha mobilyada üst yüzey işlemi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Kullanıcı avatarı
Alıntı

Panel - levha mobilyada üst yüzey işlemi

13 Mar 2022, 13:37

Atölye tipi üretim yapan işletmelerde üst yüzey işlemleri ürünün montajı yapıldıktan sonra yapılmaktadır. Bunun haricinde fabrikasyon tipi üretim yapan mobilya fabrikalarında ürünü oluşturan elemanlar önce levha hattında kesim (ebatlama) bölümünde ölçülerine göre kesilmekte, masifleme, delik delme gibi işlemler yapıldıktan sonra, tablalar halinde levha bandı yüzey işlem hattına sevk edilmektedir.
Levha bandı yüzey işlem hattı, düz yüzeyli parçaların önceden planlandığı şekilde üst
yüzey işlemlerinin yapıldığı özel makinaların bantlı halinde sıralandığı üretim birimlerine denilmektedir.[3]
Seri üretim levha hattı, yüzey işlemi atölyelerinde işlem görecek levhalar ilk olarak cumbalarının (kenarlarının) üst yüzey işlemleri yapılmaktadır. Cumbalarının boya ve vernik işlemi tamamlanan levhalar bantta üstten ve tek taraflı işlem görmekte birinci yönde yüzey işlemleri tamamlanan levhalar tekrar bandın başlangıcına alınıp ikinci yüzlerine işlem yapılmaktadır. Belirtilmesi gereken bir nokta dış yüzey ve iç yüzey işlemleri ayırt edilmesidir. Uygulamada bir işin iç kısımları astar kaplamalı olarak yapılıp desen baskı işlemlerinde de aynı özellikten yararlanılarak desen baskısı yapılmadan fon boyası bırakılabilmektedir. Bu şekilde yapılan işlemde zaman ve gereken önemli tasarruf sağlanabilir.
Resim