El sanatlarında en çok kullanılan ağaç türleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

El sanatlarında en çok kullanılan ağaç türleri

Mesaj: # 3273Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 14:06

3.1.1. Porsuk
Göbek odunlu ağaç grubunda olan porsuk ağacı, reçinesiz olup, çok ince ve sık yıl halkalıdır. Öz ışınları çıplak gözle görülmez.
Dış odunu sarı beyaz, iç odunu kırmızı kahverengidir. Sıkı yapılı ve esnek olan porsuk ağacı fiziki etkilere dayanıklıdır. Kolay oyulur ve iyi boyanıp,verniklenir.
Küçük boyutlarda bulunan porsuk ağacı kakmacılıkta, oymacılıkta, tornalı işlerde vb. işlerde kullanılır.
3.1.2. Meşe
Özellikle Trakya, Marmara ve Bolu dağlarında sık rastlanan meşe göbek odunlu ağaç grubundandır. Öz kesitte, öz ışınları pulcuklar halinde görülür.
Dış odunu kirli sarımsı beyaz, göbek odunu koyu sarıdır. Bazı türleri dış odun, açık pembe ve iç odunu açık kahverengidir.
Meşe sıkı dokulu olduğundan serttir ve zor işlenir. Yumuşak olanları da vardır, bu türlei kolay işlenir. Kolay verniklenen meşe oymacılıkta kullanıldığı gibi, sanayide kaplama olarak da kullanılır.
3.1.3. Gürgen
Karadeniz, Trakya, Marmara, Toroslar ve Anadulu’nun iç kesimlerinde yoğun orman halinde bulunurlar. Yaşlı gürgen ağaçlarında iç odunla dış odun farklı renklerdedir. Gözenekleri küçük olan gürgenin öz ışınları bellidir.
Gürgenin doğal rengi kirli beyazdır. Ancak bu renkte kullanılmayıp pembe ve koyu renklere dönüştürülür.

Esnekliği sınırlı olup sert ve sık dokuludur. Kolay işlenirliği ile tornacılıkta ve oymacılıkta olduğu gibi bir çok alanda kullanılır.


3.1.4. Karaağaç
Karadeniz de orman halinde bulunan karaağaç göbek odunlu ağaç grubuna girmektedir. Tuğla rengine yakın renkte olup işlenmesi güç, çatlaması fazla olan bir ağaçtır. Torna ve oyma işlerinde kullanılan karaağaç boya ve cilayı iyi tutar.
3.1.5. Ceviz
Türkiye’nin her yerinde bahçelerde yetişen ceviz göbek odunlu ağaç grubundandır. Yıl halkaları belirgin olup, öz kesitte paralel çizgiler halinde bulunur.
Dış odunu sarı gibidir. İç odunu açık sütlü kahverenginden, koyu kahverengiye kadar değişir. Yerli ağaçların en canlı renklisi ve desenlisidir.
Ceviz kerestesi orta sert ve sıkı elyaflıdır. Kolay ve rahat işlenen bir ağaç olan ceviz iyi boyanır ve verniklenir. Tornacılıkta, oymacılıkta, kakmacılıkta ve heykel yapımında çok kullanılan bir ağaç türüdür. Aynı zamanda müzik aleti yapımında da kullanılır.
3.1.6. Kızılağaç
Karadeniz, Trakya Marmara,Akdeniz kıyı bölgelerinde dere içlerinde yetişir. Olgun odun yapılı olup, yıl halkaları belirgindir. Beyaza yakın çok açık kahverenkli veya pembe beyazdır. Hafif, yumuşak ve gevşek yapılı bir ağaçtır. Modelcilik, tornacılık ve oymacılıkta kullanılır.
3.1.7. Ihlamur
Karadeniz,Marmara ve Ege sahil şeridinde ve Antalya çevresinde yetişir. Sarımsı beyaz ve pembe beyaz renklerinde bulunan ıhlamur yumuşak bir ağaçtır. Çok iyi boyanan ıhlamur oyma ve torna işlerinde kullanılır.
3.1.8. Armut
Türkiye’de dağınık bir halde bulunan armut ağacı, olgun odun yapılı ağaç grubundadır. Yıl halkaları belli olup ince ve sıktır. Hafif damar süsleri yapan armut ağacı açıktan kırmızı kahverengidir. Orta sert sıkı dokulu olan armut ağacı kolay işlenir. Boya ve verniği iyi tutar. Oyma ve torna işlerinin yanında müzik ve heykel yapımında da kullanılır.
3.1.9. Kestane
Orman oluşturmayıp dağınık hallerde bulunan kestane ağacı, olgun odunlu olup, dağınık gözeneklidir. Yapısı düz çizgili olduğundan düzgün desen verir. Gevşek olup yumuşak ve esnektir. Kolay işlenen kestane iyi boyanır ve verniklenir.
Açık sarı ve açık kahverengi olup, oymalı, tornalı işlerin yanında piyano yapımında da kullanılır.
3.1.10. Şimşir
Karadeniz’in doğusunda KASTAMONU ve ZONGULDAK’A kadar uzana bölgede yetişir. Olgun odun yapılı olup, dağınık gözeneklidir. Yıl halkaları ince ve sık olup,damar deseni yapmazlar. En sert ağaçlardan olup, sık dokuludur. Düzgün yüzey veren şimşir iyi boyanır, verniklenir ve çok dayanıklıdır.
Açık sarı ve koyu sarı renkte bulunan şimşir ağacı, oymalı, tornalı ve kakmalı işler yanında müzik aleti yapımında da kullanılır.
3.1.11. Zeytin
Ege ve Marmara bölgelerinde yetişen zeytin, göbek odunlu ağaç grubundadır. Dağınık ve küçük gözeneklere sahip olan zeytin ağacı, canlı damar desenlerine sahiptir.
Sık dokulu ve sert olup kolay işlenen bir ağaçtır. Düzgün yüzey veren zeytinin dış odunu açık sarı, iç odunu açık ve koyu kahverengidedir. Damarları bazen koyu yeşil ve siyah olur.
Oymalı, kakmalı ve tornalı işlerde kullanılır.
3.1.12. Maun
Yabancı ağaçlardan olup, göbek odunludur. Yukarıda gördüğümüz ağaç türlerine oranla çok değişik ve renkli bir ağaç türüdür.
Açık pembe, altın renkli, kahverengi ve kırmızı kestane olanları mevcuttur. Orta ağırlıkta olup sert ve düzgün aynı zamanda dayanıklı bir ağaçtır. Oyma ve torna işlerinde çok iyi sonuç verir.
Resim

Cevapla