Plastik Tutkal Polivinilasetat (PVA) Tutkalı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Plastik Tutkal Polivinilasetat (PVA) Tutkalı

Mesaj: # 3274Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 14:08

Piyasada plastik tutkal, beyaz tutkal, formika tutkalı gibi değişik isimlerle tanınır. Süt görünüşünde, koyuca bir sıvıdır. Bilimsel adı “polivinilasetat tutkalı” dır. Polivinilasetat bir çeşit yapay reçinedir. Polivinilasetat su, kömür, kireç ve sirke asidinden kimyasal yollarla üretilir.
Polivinilasetat tutkalının değişik amaçlara uygun özellikte üretilmiş türleri vardır. Özelliğini kullanma koşullarına uydurmak için polimerleşme yolu ile elde edilen katkı gereçlerinden, yumuşatıcı gereçlerden, glüten veya kazein gibi doğal yapıştırıcı gereçlerden yararlanılır. Sayılan gereçlerin katılması ile tutkalın açık zamanı, yapışma zamanı, yapışma gücü ve tutkal filminin esnekliği ayarlanabilir. Piyasadaki uygulamaya göre, kullanım amacına uygun özellikte üretilmiş tutkal bulmak zordur. Konunun teknik yönleri iyi bilinmediğinden, kullanım amacına uygun özellikte plastik tutkal arayanlar da azdır. Aynı plastik tutkal hem montaj işinde, hem kaplama yapıştırmada hem de doğramada yapıştırma işlerinde kullanılırsa olumlu sonuç alınmayabilir. Aslında yapıştırılan ağacın kullanılacağı yerdeki iklim koşulları değiştikçe, tutkaldan beklenen özelliklerde değişir. Piyasada bulunması gereken plastik tutkal türleri en azından ikiye ayrılmalıdır.
· Montaj tutkalı
· Kaplama tutkalı
Tutkal fabrikaları bu iki tutkal türünü, özelliklerine uygun kimyasal yapıda üretebilirler. Çok tutkal tüketen tutkal fabrikalarıyla teknik işbirliği yapabilir ve kendi kullanma amaçlarına uygun özellikte plastik tutkal sağlayabilir. Bu işbirliği hem teknik hem de ekonomik açıdan yararlı olabilir.
Plastik tutkal 1-5 kiloluk kutularda, 20 kiloluk bidonlarda ve 200 kiloluk varillerde, sıvı olarak satılır. Normal koşullarda, ağzı kapalı tutulan kaplardaki tutkal bozulmadan saklanabilir. Kullanma kutusundaki tutkalın üzerine akşamları biraz su koymak yararlıdır. Böylece tutkalın kabuk bağlaması önlenmiş olur. bidon ve varillerden tutkal alındıktan sonra ağızları dikkatlice kapatılmalıdır.
Resim

Cevapla