Kakmanın yapılışı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kakmanın yapılışı

Mesaj: # 3287Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 16:06

Günümüzde ağaç kakmacılığında daha çok masif ağaç ve kaplama ile yapılan kakma uygulama alanı bulmaktadır. Bu iki kakma tekniğinden en çok uygulananı kaplama ile yapılan kakmadır.
Masif Kakma:
Masif ağaç üzerine, değişik renkli ağaçlarla, sedef, fildişi, bağa,metal vb. gereçlerle yapılan kakmadır. Masif ağaç kakmacılığı, kaplamalarla yapılan kakmadan daha zor ve zaman alıcıdır. Masif kakma yapılırken önce kakma parçalarının 1/1 Ölçekli iş resimleri çizilir.
Kakma için seçilen ağaç cinsinden parçalar 4-5 milimetre veya daha kalın plaka haline getirilir. Kakması yapılacak motifler hazırlanan bu plakalar üzerine yapıştırılır veya çizilir.
Üzerine resim yapıştırılmış veya çizilmiş masif levhalar kıl testere veya dekupaj makinesi ile çizgilere teğet olarak kesilir. Sonra kesilen kakma parçaları yerleştirileceği masif ağaç üzerine konularak sert ve sivri uçlu bir kalemle kakma parçalarının yeri çizilir.

Parçanın yeri budak matkapları ile çürütülür. Daha sonra düzkalem ve oyma kalemleri ile kenarları düzeltilir

Oyulan kısmın tabamda bir düzkalem veya Özel kanal rendesi ile düzgün hale getirilir.(Şekil-3.8). Oyulan kısmın derinliği buraya gelecek masif kakma parçasının kalınlığından 1-2 mm. daha az olmalıdır. Tutkal sürülüp yerine oturtulan kakma parçası üzerine bir kağıt ve takoz konularak işkence ile sıkılır.
Kuruduktan sonra yüzeydeki fazlalık rende ile alınır. Sistre ve zımpara işlemi bittikten sonra cila veya vernikleme işlemi yapılır.
Resim

Cevapla