Osmanlı dönemi süsleme de kullanılan ağaç türleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Osmanlı dönemi süsleme de kullanılan ağaç türleri

Mesaj: # 3288Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 16:39

Çam: Türkiye'de karışık orman olarak oldukça yaygındır. Dış odunu sarımsı beyazla pembe arasında değişir. İç odunu sarımsı kırmızı ile kırmızı kahve rengidir. Hava etkisi ile ve zamanla rengi gittikçe koyulaşır. Köknar ve ladinden daha serttir. Onlardan daha az esnektir, yük taşıma niteliği çok iyidir. Az çalışır, az çeker ve kolay işlenir. Kolay yarılır ve çatlar, oldukça dayanıklıdır.
Sedir: Türkiye'nin güneyinde Toroslarda bulunur. İç odunlu ağaçlar grubundandır. Dış odunu dar, iç odunu oldukça geniştir. Sedirin diş odunu sarımsı, İç odunu kırmızı kahve rengidir. Hafif ve yumuşak bir ağaçtır. Az çeker ve az çalışır. Hava koşullarının değişmesinden az etkilenir. Basılmaya ve eğilmeye dayanımı ortadır. Kolay işlenir ve esnekliği azdır.
Meşe: Türkiye'deki bütün ormanlarda karışık halde bazende ayrı orman halinde bulunur. İç odunlu ağaçlar grubundandır. Dış odunu dar ve çember gözeneklidir. Rengi genellikle kirli sarıdır. Yaklaşık 400 türü vardır. Meşenin sert veya yumuşak olması çoğunlukla yetiştiği yere bağlıdır. Zor işlenir, az çalışır ve kolay yarılır.
Ceviz: Türkiye'nin hemen her yerinde yetişir. Dış odunu sarı, gridir, iç odunu açık sütlü kahverengiden koyu kahverengine kadar değişir. Kerestesi orta sert ve sıkı elyaflıdır. Ağır ağaçlardandır. Fiziki etkilere dayanımı iyidir. Kolay ve rahat işlenir. Çok çalışır ve çok çeker. Kolay yarılır. Yalnız kuru ortamda dayanıklıdır.
Ihlamur: Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Marmara, Ege sahil şeridinde ve Antalya çevresinde yetişir. Yetiştiği yere ve türüne göre değişik renklerde olur. Çok yumuşak bir ağaçtır. Yumuşak olmasına karşın sıkı ve ince yapılıdır. Kolay yarılır, kururken çok çeker. Çok iyi kurutulur ve kuru ortamda kullanırsa dayanıklıdır. Açık havada ve değişen hava koşullarında kısa zamanda bozulur.
Armut: Türkiye'nin bütün bölgelerinde dağınık halde bulunur. Açık ton kırmızı kahverengidir. Orta sert sıkı dokuludur. Kururken çok çeker ve şekil değiştirir. İyi kurutulduktan sonra az çeker. Az esnektir, kırılgandır. Kolay işlenir. Nemli havada ve değişen hava koşullarında dayanıklı değildir.
Şimşir: Karadeniz’in doğusundan Kastamonu ve Zonguldak'a kadar uzanan bölgede yetişir. Rengi açık sarı ile koyu sarı arasında değişir. Türkiye'de yetişen en sert ağaçlardan biridir. Çok sıkı yapılıdır. Bu iki sebepten zor işlenir, fakat çok düzgün ve parlak yüzey verir. Bükülgendir ve zor yarılır. Fiziki etkilere karşı büyük dayanım gösterir. Değişik hava koşullarından az etkilenir ve kolay çürümez.
Abanoz: Seylan, Sumatra, Bombay ve Makasar adasında yetişir. Sert bir ağaçtır, buna karşın işlenmesi kolaydır. Rengi solmaz ve kendiliğinden değişmez. Değişen hava koşullarında üstün dayanım özellikleri gösterir. Kururken çok çeker ve çatlar.
Gül: Doğu Hindistan, Batı Hindistan, Avustralya ve Brezilya'da yetişir. Sert ağaçlardandır. İşlenirken zorluk çıkarmaz, parlak ve düzgün yüzey verir. Bazı türleri yağlıdır. Değişik hava koşullarında oldukça dayanıklıdır. Az çalışır ve kolay yarılır
Resim

Cevapla