Mutfak Tasarımının Aile Hayatındaki Psikolojik Etkileri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mutfak Tasarımının Aile Hayatındaki Psikolojik Etkileri

Mesaj: # 3293Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 17:49

Mutfak tasarımının aile hayatına çeşitli etkileri vardır. Birincisi ev kadını mutfakta geçirdiği zaman ve yaptığı çalışmalar yönündedir. Herhangi bir işi, ferah bir mekanda rahat bir duruşla yorulmadan yapmakla, aynı işi sıkıntılı bir mekanda zor koşullar altında devamlı güç hareketlerle yorularak yapmanın arasında büyük fark vardır. Birincide oluşan bedensel yorgunluk o işi bitirdikten sonra, başka bir işe başlamak için halsizlik, isteksizlik durumu oluşturur. Lüzumsuz yorulmamış olmak ise dinç olmak, sakin olmak, sinirlenmemiş olmak demektir. Bu durumu ev hanımının, özellikle annenin, ailenin tüm bireyleri ile ilişkilerinde çok olumlu etkileri vardır.
Ayrıca mutfak planlamasında, mutfakta gerektiğinde birden fazla kişinin çalışma alanına, ölçüler ve düzen yönünden yer verilmiş olmalıdır. Eşlerin birbirine veya çocukların anneye yardımı ile mutfak işleri çabuk bitecek, birlikte geçirilecek serbest zaman kazanılacak ve ev kadını kendini ezilmiş görmeyecektir.
Diğer yönden mutfağın, konutun içinde, aile hayatı üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri vardır. Mutfak ile, sokak kapısı, yemek masası, çocuk odası, yaşam mekanı arasında uzun mesafeli gereksiz gitgeller işi yavaşlatıcı, yorucu etkiler yapar. Buna karşılık konutun ilgili mekanları ile iyi bağlantılara sahip bir mutfak ev hanımının mutfaktaki konuttaki işlerini kolaylaştıracak, aile hayatı üzerinde olumlu etkiler yapacaktır
Resim

Cevapla