I Tipi Mutfak

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

I Tipi Mutfak

Mesaj: # 3300Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 18:03

Bütün çalışma yerlerinin yan yana bir duvar kenarında sıralandığı mutfak tipidir. Rasyonel çalışma sırasına göre düzenlenmiş düz bir hat önünde çalışmak büyük bir kolaylık sağlar. Yürünen yol kısadır. Geriye dönüş gerekmez.
En küçük I mutfağı bir kişilik konutlar, tatil evleri moteller veya bürolar için daha uygundur. Mini- mutfak firmaları, bu tip mini kombine mutfakları hazır olarak üretip satarlar. Bu mutfakta küçük bir evye ve çalışma yeri ve iki gözlü bir ocak bulunur. Ocağın altına küçük bir soğutucu yerleştirilir. 170 cm tezgah uzunluğu yeterlidir. Üst dolapların yanı sıra evyenin üstünde küçük bir elektrikli şofbene de yer vardır. Normal konut mutfakları için en küçük 350 cm uzunluğuna sığdırılabilir. Ülkemizde tezgah altına giren küçük boy soğutucular normal konutların gereksinimi için yeterli görülmediğinden tasarım örneklerinde müstakil duran soğutucu tipi seçilmiştir. Böyle bir mutfak oturma mutfağı tipinde rahatça kullanılabilecek bir çözümdür.
Genellikle I tipi mutfak yan cepheden doğal ışığı alırsa, tezgah uzadıkça doğal ışık yeterli olmayabilir. Bu duvarın dış cephede tasarlandığı hallerde tezgah üstünde üst dolaba kadar ve üst dolap üstünden tavana kadar yatay pencere şeritleri açılır. Yeni örneklerde en önemli çalışma yerleri sağdan sola doğru; ocak çalışma tezgahı evye ve yiyecek dolabıdır
Resim

Cevapla