L Tipi Mutfak

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

L Tipi Mutfak

Mesaj: # 3301Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 18:04

Çalışma yerlerini birbirine dik iki duvar kenarlarında L harfi oluşturacak şekilde sıralanması ile yapılır. Tezgah köşesi hazırlık işlerinde kullanışlı olmadığından çoğunlukla damlalık köşeye getirilir. Bu durumda damlalığın sol tarafından ikinci hazırlama tezgahı başlar. Bu tezgah mutfak genişliğince devam edebilir. Pencere önüne geldiğinde burası aydınlık bir hazırlama bölgesidir.
L mutfağı gerek yemek hazırlığında, gerekse servis hazırlığında kullanıldığı gibi, birinci ve ikinci kişinin kahvaltı etmesine de olanak verir. Evyenin doğal ışığa gelmesi ve L’ nin kenarlarının birbirine yakın boyutlarda çözülebilmesi için, ocak ve evye L’ nin birer kenarına yerleştirilir. Evyeninin sağ köşesinde kalan tezgah bölgesi bulaşık depolamada yararlı olabilir.
L mutfağının gidiş-geliş yolları bir üçgen çizer, böylece mutfağın diğer köşesi yemek yeri düzenlemek için serbest kalır. L mutfağının yemek mutfağı haline gelebilmesi için kareye yakın bir form alması gerekir. Bu form ayrıca daha iyi bir mekan etkisi vermektedir. 9,50 m² ve 10,100 m² lik mutfaklarda yemek masası bir köşede veya serbestçe orta yerde durabilir. Fakat bu durumda gidiş geliş yollarının fazla uzamaması ve masa ile engellenmemesi için, çalışma bölgeleri arasındaki üçgeni fazla büyütülmemesi gerekir. Evye hemen köşeye yakın başlarsa, bu sağlanabilir.
L mutfağının sakıncası, tezgah altı dolabında köşenin özel çözüm gerektirmesidir. Bu dolaplarda en çok uygulanan çözüm döner raflardır
Resim

Cevapla