Mutfak üretiminde kullanılan malzemeler

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mutfak üretiminde kullanılan malzemeler

Mesaj: # 3307Mesaj Alıntı
13 Mar 2022, 18:33

Mutfak ta gövdeleri mdf lam kapakları görünen yerleri zevkinize göre ve dayanım, uzun ömür ve kullanış biçiminize göre ; lake , membran, akrilik veya mdflam yapmanızı tavsiye ederim.
Aşağısı bilgilendirme amaçlıdır.
11.3. Yonga Levhalar ( suntalam)
Ahşap parçalarının reçineyle sıkıştırılmasından elde edilen levhalardır. Bu levhalarda en ince ağaç dalları dahi değerlendirilebilmektedir. Yonga levhalar mekanik özelliklerinin ahşaba çok benzemesi sebebiyle en değerli ağaçların görünümlerine girebilirler.
11.4. Mdf
Çok ince ahşap liflerinin tutkallarla sıkıştırılmasından oluşan levhalardır. Her ebatta kullanılabilen ve her türlü şekle sokulabilen bu levhalar doğal ahşaptan üstün özelliklere sahiptirler. Yüzeyleri özellikle lakeye çok uygun niteliklerde düzgün dayanıklı ve homojendir [3].
11.5. Melaminik Paneller
Genelde melaminik kağıt ile kaplanmış yonga levhalardır.Sentetik reçine emdirilmesi nedeni ile yonga levhadan daha dirençlidirler. Özellikle mobilyaların gövdelerinde sağlam ve dengeli bir yapı elde etmek için kullanılırlar [3].
11.6. Laminat (Yüksek Basınçlı)
Kağıt katmanların reçine ile yüksek basınç altında sıkıştırılmasından meydana gelen ısıya, neme ve diğer dış etkenlere dayanıklı sentetik yüzey malzemeleridir. Bu malzeme değişik levha şekilleri üstünde hiçbir sınırlama olmaksızın kullanılabilir [3].
11.7. Polimerik Laminat (P.V.C.)
Panellerin kaplanmasında kullanılan plastik bir malzemedir. Bu malzeme değişik levha şekilleri üstünde hiçbir sınırlama olmaksızın kullanılabilir [3].
11.8. Bitiş Malzemeleri ( boyalı malzeme )
Mobilya yüzeylerinin korunması için kullanılan cilalar ve boyalardır. Çoğunluğu sentetik esaslı reçinelerden oluşur. Sayısız değişik özellikte sonuçlar elde edilebileceği gibi estetik değerleri de çok yüksektir
Resim

Cevapla