Modüler Sistemin Özellikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Kullanıcı avatarı
Alıntı

Modüler Sistemin Özellikleri

13 Mar 2022, 19:18

Sistem son derece pratikliği ve bu pratikliği sağlayabilecek bir üretim sistemini seçer. Bunun seçimi ise yer, zaman ve miktara göre değişir.
Modüler sistem üretimi için en uygun olan en iyi üretim sistemi olarak seri üretim sistemi kabul edilmektedir. Bu sistem zamana ve miktara dayalı olarak gelişir. Eğer yapılacak olan üretim geniş çaplı ise, yani toplu konutlar için yapılıyorsa kitle üretimi tercih edilir. Burada çeşit az ama miktar fazladır ve modüler sisteme uygun olan en iyi üretim sistemidir.
Kullanılan malzemeler sistemin verdiği avantajlara uygun olmalıdır. Sade dizaynlar çoğunlukla kullanıldığı için uygun olan malzemeler bunlara göre seçilir. Örneğin; suntalam, laminat kaplama, resopal, alüminyum iç kapı kaplamaları ilk önce tercih edilmesi gereken malzemelerdir. Çünkü bu malzemeler sistemin girmesi ile ortaya çıkan malzemeler olarak kabul edilmektedir. Sonrasında diğer malzemeler ve aksesuarlar bu malzemelere göre seçilirler.
Tercih konusu burada kendisini ortaya çıkaran çok önemli konudur. Çünkü bu sistemin özelliğinden dolayı malzeme çeşidi sonsuzdur. Örneğin; bir kaplama olayında bir çok tercih ortaya çıkar. Değişik renk ve desenler birleştirilerek ortaya çok değişik tercihler çıkarır. Aynı şekilde bir lake olayı, lake boyanın şu anda yaklaşık 300000 değişik renk ve desen tercihi sunulmaktadır.
Yardımcı aksesuarlar en sona bırakılır. Burada yine tercih ortaya çıkar.
Modül değişikliği söz konusu olunca ortaya bir çok modüller ve ölçüler girer.
Yerleşim alanlarına göre modül ölçüleri yine değişir. Modüller ayrıca parça parça, modül modül olup, demonte biçiminde yapılırlar. Bunun yanında modüller bulunan ortama göre büyültüp küçültülebilir.
Modüler sistemin diğer bir özelliği de parçaların minumum fireyle işlenmesi ve maximum seviyede üretim yapılmasıdır. Klasik mobilya anlayışı burada yerini belli biçimde, yani modernliğe bırakır. Gerek planlaması gerek organize edilmesi, kullanılan malzemeler ve diğer detayları ile tam bir modernliğe ve bunu sonucunda ulaşılan modülerlik diye nitelendirilen sistem ortaya çıkarır.
Tüm sonuçlar düşünülerek girişimler ve planlamalar ona göre yapılır. Kullanılan malzemelerin türü, mukavemeti ve nerede kullanılacağı baştan araştırılır. Düz ve sade hatlar bulunduğundan gereksiz işçilikten kaçınılmıştır.
Standart ölçü ve formlar kullanılır ve standart normda üretilir. Burada kitle üretimi ve seri üretim ortaya çıkar. Genelde kitle üretimi kullanılır. Modüler sisteme göre üretilen ürünlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Modül üretilen parçalar istenilen bütün yerlerde kullanılır, çok amaçlı ve fonksiyonel özelliği vardır.
Resim