Döşeme Kolonları

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Döşeme Kolonları

Mesaj: # 3316Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 19:42

Döşeme yerini meydana getirmek ve yahut helezoni yay dediğimiz elastiki döşeme gerecinin üzerlerine tespit için kolan denilen şerit halindeki dokumalara ihtiyaç vardır. Döşemenin sağlamlığı ve dayanıklılığı bakımından kolanların rolü büyüktür. Mobilya döşemeciliğinde dört çeşit kolon kullanılmaktadır. Bunlar; kendir kolonlar, kıl kolonlar, keten kolonlar ve lastik ve kauçuklu kolonlardır. Dokuma kolanlar içerisinde en iyisi kıl kolanlardır. Fakat pahalıya mal olduğundan pek kullanılmaz. Günümüzde ise yalnız elastik ve keten (bez) kolonlar kullanılmaktadır. Kolan kalınlıkları 1.5 - 3 milimetre ve genişlikleri ise 4 - 10 santimetre kadardır.
1.4.1. Lastik Kolonlar
Günümüzde kullanılan kolonlardan birisi de lastik kolonlardır. Fakat lastik kolonlar kullanıldığı zaman mobilyaya yapılan döşeme üzerinde istenmeyen durumlar meydana geliyor. Mobilyanın oturulan kısmında belirli bir süre sonra çukurlaşmalar meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise lastik kolonların elastikiyetinin fazla olmasıdır. Döşemede kullanılan dolgu gereçlerinin yüzeylerinde bozukluklar meydana gelmesine sebep olur. Bu da istenmeyen bir durumdur.
1.4.2. Keten (Bez) Kolonlar
Günümüz döşemeciliğinde en çok kullanılan kolondur. Lastik kolonlara göre daha çok kullanışlıdır. Kullanıldığı takdirde % 60 daha fazla verim alınır. Bunların elastikiyeti az olduğundan mobilya döşemesinde sarkmalar olmaz. Seri üretim yapan firmalar genellikle keten kolonları kullanırlar.
Resim

Cevapla