Döşemede Kullanılan Yaylar

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Döşemede Kullanılan Yaylar

Mesaj: # 3317Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 19:43

Döşemelerde kullanılan yayları klasik döşeme yayları ve modern döşeme yayları altında iki gruba ayırabiliriz.
1.5.1. Helezonik Yaylar

Günümüz klasik mobilya döşemeciliğinde kullanılan yaylar helezoni yaylardır. Fakat helezoni yaylı döşemelerde işçilik fazla olduğundan dolayı seri üretimde kullanılmamaktadır.

Küçük işletmelerde sipariş üzerine iş yapan atölyeler de kullanılır. İnce, yuvarlak çelik telden yapılmış ve elastiki ve daha rahat olması istenilen döşeme işlerinde kullanılır. Helezoni yaylı döşemelerde, otomobil döşemeciliğinde, koltuk minderi döşemelerinde ve seri sandalye döşeme işlerinde kullanılırlar.
1.5.2. Zikzak Yaylar
Büyük işletmelerde ve seri imalat yapan döşeme atölyelerde fazlaca kullanılan zikzak yaylar gayet kullanışlı, dayanıklı ve helezoni yaylarda olduğu gibi herhangi bir eskime hali göstermeyen modern döşeme yaylarının en önemlilerindendir. Ayrıca seri ve fabrikasyon işlerde; zamandan, işçilikten ekonomi sağlaması, yay sisteminin güçlü olması bu yayların önemini arttırmaktadır.

Zikzak yaylar uçları biraz bükülmek suretiyle iki ucundan özel menteşeler ile çivilenerek tespit edilirler. Ayrıca kenar yayları, çekme yayları, kenar yay bağlantısı, tespit kancası, bağlantı kancası, U kancası zikzak yay bağlantılarında kullanılır.
Resim

Cevapla