Döşemelik Kumaş Türleri ve Özellikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Döşemelik Kumaş Türleri ve Özellikleri

Mesaj: # 3320Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:10

Mobilya döşemeciliğinde kullanılan döşemelik kumaşlar, kalın ve sağlamlık yapılarına göre : Pamuklu, yünlü, ipekli, keten, naylon kauçuklu, sentetik (suni elyaflı) vs. kumaşlar; yapısına-desenine ve karakterine göre: Düz, çizgili, ekose, desenli, çuha, saten, goblen, kreton vs. gibi özel adlarla ayırt edilirler.
Saten
Merserize pamuk ipliğinden çeşitli renklerde yapılan dokulu düz hafif parlak ince bir kumaştır. Saten kumaşlarda genellikle dekorasyon, şilte ve perde işlerinde şilteli (minderli) mobilyalarda kumaştan tasarruf amacıyla görünmeyen şilte altı kumaşı olarak kullanılır
Kreton
Pamuk ,keten, ipek, suni ipek veya bunların karışımlarında dokunarak elde edilen çok renkli veya tek renkli, iri çiçekli bir cins kumaştır.
Kreton dekorasyon işlerinde, şilte ve döşeme yüz kumaşı olarak ve ayrıca kılıf yapımında kullanılır.
Goblen
Pamuk , ipek, suni ipek veya bunların karışımlarından genellikle çift katlı dokuma özelliğinde dokunarak yapılan tek veya çok renkli kumaştır. Özellikle, günlük klasik döşeme mobilyalarında ve şiltelerde kullanılır.
Çuha
Kalınca ve yüzeyi tüylü bir kumaş olan bir nevi yün dokumadır. Döşemeli mobilyalarda masa üstlerinin kaplanmasında ve dekorasyon işlerinde kullanılmaktadır.
Kadife
Bir yüzü tüylü, kalınca, düz veyahut desenli, parlak görünüşlü yumuşak bir cins kumaştır. Kadife, genel olarak pamuk, ipek, yün, naylon veya bunların karışımı olan ipliklerden dokunmaktadır. Pamuklu kadifelerin yüz kısmındaki tüyleri ipekten, tersi pamuk ipliğindendir. İpekle dokunmuş olan kadife cinsine “ipek kadife” denir ve bunların hem üstte kalan tüylü kısmının, hem de altının dokunmasında ipek kullanılır. Eskiden özellikle kıymetli döşemeli mobilyalarda çok kullanılmasına rağmen günümüzde de çok tutulan döşemelik kumaş özelliğini taşımaktadır.
Resim

Cevapla