Döşemelik Kumaş Seçimi ve Aranılan Özellikler

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Döşemelik Kumaş Seçimi ve Aranılan Özellikler

Mesaj: # 3321Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:12

Döşemelik kumaş; mobilyanın kullanılacağı yere, stiline, göreceği fonksiyona, ağacın cinsine uygun olarak seçilmelidir. Ayrıca kişinin özel zevki de seçimde önemli bir faktör olarak rol oynar. Böylece, döşemelik kumaşların seçiminde aranılan özellikleri şu şekilde belirtebiliriz:
Estetik Yön
Döşemelik kumaş, renk, desen ve görünüşü ile zevkimize ve mobilya tipine uygun olmalıdır. Ayrıca, dekorasyon bakımından kumaşın renk ve deseni halı, perde, duvar renkleriyle ve aynı yerde bulunacağı diğer mobilyalar
ile uyum içinde olmalıdır.
Mobilyanın Cinsi, Tipi ve Ağaç rengi
Döşemelik kumaş, her yönden mobilyanın cinsine, stiline ve ağacın rengine uygun olmalıdır. Genellikle, klasik tipteki mobilyalarda ağaç rengine uygun, bir renk ve modern tiplerde ise ağacın rengini açacak bir renk (kontrast) seçilmelidir.
Dokuma cins ve yapısı : Kumaşın dokuma cins ve yapısı incelenirken, döşenecek mobilyanın döşeme tarzı ile döşeme gereçlerinin özelliklerine uygun olup olmayacağına da dikkat edilmelidir. Örneğin; kauçuklu döşemeler için seçilecek kumaşın, elastiki dokulu olması şarttır. Çünkü, kauçuk maddesi diğer döşeme gereçlerine oranla daha fazla elastiki olduğundan, kumaşın da bu esneme özelliğini karşılaması gerekir.
Yumuşak döşemeli koltuk ve özellikle kanepelerde, sert dokulu bir kumaş istenilen rahatlığı sağlayamaz. Elastiki olmayıp gevşek dokulu bir kumaş ise, döşeme yüzeyinde bir bolluk ve kırışıklık meydana getirir. En fazla elastikiyete sahip olan yünlü kumaşlar en az elastikiyete sahip olanlar ise ipekli kumaşlardır.
İklim ve Hava Şartları
Çeşitli elyaftan meydana gelen ipliklerden dokunan kumaşların özellikleri birbirinden farklı olduğu için, değişik hava şartlarında da ayrı etkilere sahip olurlar. Örneğin, en sıcak tutan yünlü, en serin tutan da keten dokumalardır. Güneşten en çok zarar gören ipekli kumaşlar olup, pamuklularda rengini daha çabuk atarlar.
Ekonomik yön
Bu yönden, üzerinde durulması gereken hususlar ise, kumaşın cinsi, fiyatı, dayanıklılığı, dış etkilere karşı direnci, temizlenme kolaylığı renk sabitliği eni (tek veya çift en oluşu) vb. olarak belirtebiliriz.
Bu hususlardan her birinin veya bir kaçının ve dolayısıyla mobilyanın maliyeti üzerindeki etkisi, gerek satın alma esnasında gerekse zamanla kullanma sonucunda ortaya çıkar.
Çeşitli maddelerden dokunmuş olan kumaşların fiyatı, sağlamlığı, güneş ışığına ve temizlenme maddelerine karşı direnci birbirinden farklıdır. Örneğin, ipekli ve yünlü kumaşlar yıkanmaz ve daima kuru temizlenirler. Sabit olarak döşenmiş yünlü, pamuklu, keten, naylon, dralon cinsi kumaşlar hafif olarak suyla silinebilirler. Pamuklu, keten ve sentetik elyaflı kumaşlar kolayca yıkanıp temizlenebilir.
Resim

Cevapla