Döşeme Yüzeyleri İçin Profiller

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Döşeme Yüzeyleri İçin Profiller

Mesaj: # 3328Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:23

2.7.1. Gizli Zımba Profili
Kumaşa gizli zımbalanarak yekpare fitil görüntüsü verir. Gizli kumaş uygulamalarında kullanılır. Profil üzerindeki işaretli kenardan iskelete zımbalanır, kumaşı profilin altına kıvrılıp tekrar açıyla zımbalanır, ince uçlu zımba makinesi kullanılır. Malzemenin zarar görmemesi için, zımba makinesinin dilinin çıkış mesafesinin çakma anında en fazla malzemeye teğet olmasına dikkat edilir.

2.7.2. Gizli Dikiş Profili
Tekli fitil çizgisi elde etmek için veya sert fitil kordonu yerine kullanmak için kumaşa zımba ile gizli dikiş uygulaması yapmak için kullanılır.
Uygulama şekli, gizli dikiş fitil profilini geniş kesilmiş kumaş veya deriye, uyguna makine ayağı kullanarak dikilir ve iskelete açı ile doğru zımbalayınız. Gizli dikiş profilini ince uçlu zımba makinesi ile takmak daha iyidir. Malzemeye zarar vermemek için, zımba makinesinin dilinin çıkış mesafesinin çakma anında en fazla malzemeye teğet olmasına dikkat edilir.

2.7.3. Dikme Kenarlı Tutturma Şeridi
Çıkarılabilir kılıflar için kolay takma mekanizmalı tutturma şeridi olarak kullanılır.

Kumaş iç tutturma şeridinin kenarına dikilir. Dış şeridi iskelete zımbalanır. İç şeridi dış şeride geçirerek (çıt çıtlayarak) kumaş koltuğa geçirilir.
2.7.4. Etek Kenar Profili
Muntazam, işlevsel klapa kaplamalar için veya fitil görüntülü etekler için kullanılır. Uygulama şekli kumaş profile dikilir ve zımbalanır. Eğriler elde etmek için profile çentikler açılır.

2.7.5. Arka Düzelteme Bandı
Yatak kısımlarına ve mobilyalara kumaş kaplarken kullanılır. Hızlı ve ekonomik uygulama kolaylığı sağlar ve dönme yapmaz. Uygulama şekli, arka düzeltme bandını iskelete, kumaşı da tutacak şekilde uzunlamasına zımbalanır.
Resim

Cevapla