Zikzak Yaylı Döşemeler

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Zikzak Yaylı Döşemeler

Mesaj: # 3331Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:31

iş bölümleri yay bağlantılarının yapılması, sünger çekilmesi, elyaf çekilmesi, astar kumaş kaplanması, yüz kumaşın çekilmesi ve koltuk minderin yapımları işleri farklı kişiler tarafından yapılır. Döşeme işleminde çalışan kişilerin devamlı aynı işi yapması, o iş alanında ustalaşmasına sebep olur.
Döşeme işleminde yapılan işlerde verilen formlar kalıp kullanmadan yapılıyor. Yapılan işlerin formlarının aynı olması çok önemlidir. Takım koltuklarında koltuk formlarında farklılıklar olması görüntü bozukluğuna sebep olur. Bunun için yapılan işlerin formlarının aynı olmasına için çok dikkat edilmelidir.
Masif ve kontrplak ile hazırlanan mobilyalara döşeme yapılmadan önce mobilyanın oturak kısmına zikzak yay çekilir. Bu zikzak yaylar U kancaları ile tutturulur. Zikzak yaylar arası mesafe 5 cm olmak üzere mobilyanın büyüklüğüne göre zikzak yay sayısı belirtilir. Bu zikzak yaylar üzerine keçe çekilir. Yayların üzerine keçe çekme işleminin yapılma sebebi, insanların oturduğu zaman rahatsız etmemesi ve koltuk kılıfının zarar görmemesi için yapılır. Yaylar üzerine keçe yapıştırma işlemi döşeme çivisi ile yapılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra hazırlanan koltuk iskeletinin üzerine sünger çekilir. Üç çeşit sünger kullanılır. Bunlar 24 kg/m3 , 28 kg/m3 ve 32 kg/m3 süngerler kullanılır. Bu sünger çeşitleri yoğunluk bakımından aynı fakat kalınlıkları bakımından farklıdır.
Koltukların arka kısımlarına keçe yerine mobilyalarda yüz kumaş olarak kullanılan bezler kullanılır. Keçe yerine yüz kumaşı kullanıldığı zaman yayların döşemeye zarar verme oranı azaltılmış olur. Süngerler mobilyaya yapıştırıcı (spreytut yapıştırıcıları) ve döşeme çivileri (zımba teli) ile çakılır.
Sünger çekme işlemi yapıldıktan sonra bunun üzerine elyaf çeşitlerinden vatka elyaf çekilir. Döşeme işleminde vatka elyafı kullanmanın sebeplerinden birincisi, mobilyayı kullanma esnasında terlemeyi önler. Vatka elyafını kullanmanın ikinci sebebi ise döşemede kullanılan süngerler üzerinde meydana gelen yüzeysel bozuklukları az da olsa önleme özelliğine sahiptir. Vatka elyafı üzerine astar kumaş çekilir. Son olarak o koltuğa uygun olan döşemelik kumaş çekilir.
Resim

Cevapla