Kolonlu Zikzak Yaylı Döşemeler

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kolonlu Zikzak Yaylı Döşemeler

Mesaj: # 3332Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:32

Mobilya iskeleti üzerine çekilen yayların üzerine döşeme parçaları çekildikten sonra döşemenin sağlamlığı için yayların üzerine kolonlar çekilir.

Şekil 33. Keten kolonların mobilyaya bağlanma şekli
Lastik kolonların yerine bez kolonların kullanılması en büyük sebebi bez kolonların deforme olma özelliği daha azdır. Daha önceden kullanılan lastik kolonların kısa sürede deforme olma özelliği vardır. Lastik kolonlarda deforme olunca koltuğun oturak kısmında aşağıya doğru sarkmalar meydana gelir. Koltuk oturak kısımlarının orta kısımlarında çukurlaşmalar oluşur. Mobilya kullanıldığı vakit döşemede kullanılan döşeme gereçlerinde (sünger, vatka elyaf, sünger) bozulmalar ve dökülmeler meydana gelir. Buda müşteri tarafından istenmeyen bir durumdur. İşyerinin geleceğini de etkileyen bir durumdur. Bu bez kolonlar kullanıldıkları vakit döşemede %60 daha verim alınıyor.

Şekil 34. Döşemenin üzerine elyaf ve yüz kumaşın çekilmesi
Kolonlar oturma ve sırt kısımlarına çekilirler. Bunların sayıları mobilyanın büyüklüğüne göre belirlenir. Kolonlar atıldıktan sonra bunların üzerine sünger çekilir. Sünger çekilirken mobilyaya verilen formun tüm mobilyalarda aynı olmasına dikkat edilmelidir. Mobilyaya form verildikten sonra üzerine vatka pamuğu çekilir. Vatka pamuğu çekildikten sonra üzerine astar bez çekilir. Son olarak da mobilya üzerine yüz kumaş çekilir.
Resim

Cevapla