Koltuk Minder Yapımı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Koltuk Minder Yapımı

Mesaj: # 3333Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:36

Sandwich Minder
Helozonik Yaylı Minder Döşemesi
Poliüretan Sünger Minder Döşemesi
3.3.1. Sandwich Minder
Mobilya minder döşemeleri yapımında iki çeşit sünger kullanılır. Bunlar 28 kg/m3 ve 32 kg/m3 lik süngerler kullanılır. öncelikle iki çeşit süngerlerden üç tane birbirine yapıştırılır. Yapıştırma işleminde Sprey tut yapıştırıcı kullanılır. Yapıştırıcı sürme işlemi vernik tabancalarına benzeyen tabancalarla atılır.
Öncelikle 28 kg/m3 lik süngere yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcı sürülen süngerin üzerine daha yumuşak olan 32 kg/m3 lik sünger konulur. Bunun üzerine tekrar yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcı sürülen bu süngerin üzerine daha önce kullandığımız 28 kg/m3 lik sünger kullanılır. hazırlanan üç katlı sünger üzerine öncelikle astar bez çekilir. Bu astar bezin üzerine de uygun döşemelik yüz kumaş çekilir.
3.3.2. Helozonik Yaylı Minder Döşemesi
Bu minder yapımında 28 kg/m3 lik sünger kullanılır. İki tane sünger yapıştırıcı ile birbirine yapıştırılır. Yapıştırılan süngerlerden üst kısımda bulunan süngerin iç kısmı boşaltılır. Yanlardan 8 cm lik yerler bırakılır. İçi çıkarılan süngerin iç kısmına yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcı sürüldükten sonra bunun üzerine keçe konur. Keçe konduktan sonra da hazırlanan helozonik yaylar konur. Yaylar konulduktan sonra üzerine tekrar keçe konur. Keçe konmasının iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi üzerine oturan kişinin rahatsız olmasını (yayların zarar vermemesi için) önlemek için, ikinci sebep ise döşeme içine konan yayların döşemede kullanılan sünger ve kumaşlara zarar vermemesi için kullanılır. Keçe konmadığı takdirde kısa bir süre sonra döşemede kullanılan yayların uç kısımları döşemeyi parçala2yarak dışarı çıkar. Böyle olunca da döşemeyi yapan işyerinin tercih edilmemesine sebep olur. Keçe konduktan sonra da bunun üzerine de 12 lik sünger kullanılır. Yay üzerine konan keçe ile en üste konulan sünger birbirine yapıştırılır. Bunun üzerine de başka bir kısımda hazırlanmış olan elyaf çekilir elyafın konmasının sebebi hem meydana gelecek terlemeleri önlemek hem de sünger üzerinde meydana gelebilecek yüzeysel bozuklukları önlemektir. Bu döşemelerin yapımında termobonde ve vatka elyafları kullanılır. Sonra da başka bölümde kesilip hazırlanan vizon kılıfın içerisine hazırlanan koltuk minderi konur. Son olarak da üzerine döşemelik kumaş çekilir.
3.3.3. Poliüretan Sünger Minder Döşemesi
Önceden koltuğun formuna göre kesilip gönderilen süngerlerden yapılır. Hazır olarak gelen poliüretan süngerin üst kısımlarına verilmesi gereken form kaz tüyü, gri ve pembe sünger kırıntısı tarafından yapılır. Makineye verilen gri ve pembe süngerler çok küçük parçalara ayrılır.

Parçalara ayırma işlemi tamamlandıktan sonra gri, pembe sünger ile kaz tüyü karıştırılır. Hazırlanan karışımla işçiler tarafından koltuk sırt minderinin üst kısımlarına gerekli olan form verilir. Normal olarak silikonlu elyaf ile pembe, gri süngerlerin karışımlarından yapılır. Gri, pembe sünger karışımına kaz tüyü karıştırıldığı zaman döşeme maliyeti artar. Ama kaz tüyü katılan döşemeler daha kaliteli ve uzun ömürlü oluyor
Resim

Cevapla