Zikzak Yaylı Aplet Döşeme Yapımı

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Zikzak Yaylı Aplet Döşeme Yapımı

Mesaj: # 3335Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:38

Zikzak yaylı aplet döşemenin, helezoni yaylı döşemeden başlıca farkı; kolan ve helezoni yayın yerini zikzak yayın almış olmasıdır
Genellikle bu yaylar kauçuk çeşitleri ile kullanılmasına rağmen, helezoni yaylı döşeme cinslerinde de helezoni yayın yerini alabilmektedir. Özellikle seri ve fabrikasyon işlerde zamandan, işçilikten ekonomi sağlaması, yay sisteminin güçlü olması, bu yayların önemini arttırmaktadır.
Zikzak yaylar; döşeme çerçevesi üzerine, uçlarından gerdirmek suretiyle yatık durumda özel menteşeleri ile tespit edilirler
Zikzak yayların bağlantı tekniği :
Genellikle döşeme çerçevesinin iç kısmına yerleştirilen zikzak yaylar, oturma kısmında arkadan öne ve arkalıklarda ise alttan üste doğru uzunlamasına tespit edilir. Bununla beraber, iskelet durumuna göre yanlamasına olmak üzere tespit edilir.
Döşeme için gerekli yayı seçtikten sonra, kaç adet ve hangi boyda zikzak parcasına ihtiyaç olacağı hesaplanır. Bunun için öncellikle zikzak yay menteşelerinin ve bağlantı gereçlerinin durumu dikkate alınarak markalama yapılmalıdır.
Zikzak yayların bağlanmasında yayların baş kısımlarından özel menteşe ve çivileri ile döşeme çerçevesine tespit edilen yayların ayrıca yanlamasına olarak çerçeveye ve aralardan da birbirleriyle bağlantılı duruma sokulması gerekir. Yapılacak döşemenin cins ve özeliğine göre zikzak yaylar, değişik şekillerde ve çeşitli gereçler ile bağlanırlar. Bu bağlantı tarzlarını başlıca iki bölümde inceleyebiliriz.
Yayların birbirine ve döşeme çerçevesine bütün olarak, aynı biçimde bağlanması
Yayların birbirine ve kenar çerçevesine özel bağlantı gereçleriyle bağlanması.
Zikzak yaylı aplet döşeme yapımında aşağıdaki iş sırası uygulanır:
¨ Döşeme durumuna göre yay cinsi seçilerek markalama yapılır.
¨ Menteşe ve yaylar ayarlanır. Yaylar menteşelere geçirilerek gerekli olan çivileme ve bağlantı işlemleri yapılır.
¨ Döşeme kenarlarına kolan-fitil çakılır
¨ Kolan-fitillerinin kısmına yayları kaplamak üzere sık kanaviçe çivilenir.
¨ Kanaviçe yaylara dikilir.
Bunun içinde yine üçlü bobin ipi ile eğri iğne kullanılır, kanaviçe yay bağlantı biçimine uygun olarak – yay zikzaklarını takiben, düğümlü olarak dikilir.
Resim

Cevapla