Kauçukların Önemi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Kauçukların Önemi

Mesaj: # 3339Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:49

Döşeme mobilyalarında iskelet adı verilen çatkının çeşitli gereçler ile rahat oturulur veya kullanılır hale getirilmesi istenilir. Yaysız döşemelerde kolan veya doğrudan ahşap üzerine, yaylı döşemelerde yay üzerine, belirli bir kalınlıkta yayılarak tabanın sertliğini gideren, ayrıca döşemeye istenilen biçimi vermeye yarayan gereçlere dolgu gereçleri denir.
Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı gibi dolgu gereçleri kolay şekil alabilen esnek gereçlerdir. Alçak döşemelerde belirli bir oranda bir esneme ile rahatlık sağladıkları gibi, yaylı döşemelerde de yüzeydeki sertliği gidererek yaylanmaya yardımcı olurlar. Dolgu gereçleri ayrıca, yüzeyin istenilen formda düzeltilmesi, köşe ve kenarlarının şekillendirilmesi özelliğini de taşırlar. Buradan çıkaracağımız sonuca göre, iyi bir dolgu gereci hafif, homojen yapılı ve kolay şekil alabilir olmalı, en önemlisi esnekliğini uzun süre koruyabilmelidir.
İskelet halindeki mobilyanın çeşitli gereçler ile rahat oturulur veya kullanılır hale getirilmesi için kullanılan, döşemenin varlığını ve formunu meydana getiren dolgu gereçlerini “Klasik dolgu gereçleri” ve “Modern dolgu gereçleri” olarak iki kısma ayırabiliriz. Klasik dolgu gereçleri çeşitli elastiki liflerden meydana gelmiş bitkisel ve hayvansal maddelerdir. Bunlar; kıtık, vijital, atkılı, pamuk, kapok, vatka pamuğu, polyester elyaf, kuş tüyü vb. gibi gereçlerdir. Modern dolgu gereçleri ise; tabii kauçuklar, sun’i kauçuklar ve kauçuklu dolgu gereçleridir.
Genellikle el işçiliği ve becerinin hakim olduğu döşemecilikte gelişen teknoloji bir çok yenilikler ve kolaylıklar getirmektedir. Fazla zaman ve iş gücünü gerektiren klasik dolgu gereçlerinin yerini artık modern dolgu gereçlerinden olan kauçuk ve kauçuklu maddeler almaya başlamıştır. Modern döşemecilikte çok tercih edilen bu gereçlerin, eskilerden önemli ve üstün olan özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:
Çeşitli döşeme yapımına gayet elverişli olduklarından, zaman ve işçilikten tasarruf sağlarlar. Değişik form kabiliyetli, elastik, rahat ve kullanışlıdırlar.
Bilhassa tabii kauçuklar hijyenik olup; böcek ve mikroplara karşı dayanıklıdır. Geçici hastalıklar taşımazlar
Resim

Cevapla