Döşeme Teknikleri

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Döşeme Teknikleri

Mesaj: # 3342Mesaj Alıntı
15 Mar 2022, 20:55

4.4.1. Duvarsız (Düz) Kauçuklu Döşemeler
Duvarsız kauçuklu döşemeler, döşeme formu bakımından, aynen klasik aplet döşemelere benzerler. Döşeme tekniği ve iş sırası bakımından da aralarında fark yoktur. Bu döşemelerin evvelki aplet döşemelerden başlıca farkı; dolgu gereci olarak tabii ve sun’i kauçuk kullanılmasıdır.
Duvarsız kauçuklu döşemelerde de klasik aplet döşemelerde olduğu gibi , üçe ayrılır.
4.4.2. Kontraplak Üzerine Kauçuk Döşeme
Burada önemli olan döşemenin yapım tekniğidir. Genel olarak sun’i kauçuklar ile çalışmada kauçuğun yapışacak yüzeyinin kenarları makasla kesilmek suretiyle pahlandırılır. Bu pahlandırma kauçuğun kolayca yapıştırılmasını sağlayacaktır. İlk olarak yüzey kısmı ve sonra da pahlı kısımlar yapıştırılır.

Yapışan kenar kısımlarına ayrıca kauçuklu bant yapıştırılırsa daha emniyetli olur. Fakat iyi cins bir yapıştırıcı ile tekniğine uygun olarak yapılan işlemlerde, ayrıca kauçuklu banda ihtiyaç yoktur.
Özellikle sun’i deri, deri ve sık dokulu kumaşlarda; döşemenin kullanılması esnasında meydana gelecek olan havanın etkisi için, kauçuk yapışacak ahşap yüzeylerinin delikli olması gerekir.

4.4.3. Kolan Üzerine Kauçuklu Döşeme
Kontrplak üzerine yapılan döşemeden daha fazla bir rahatlık sağlayan bu döşeme çeşidinde, başlıca iki cins kolan kullanılır.
Bunlardan birisi bildiğimiz kendir döşeme kolanı, diğeri ise lastik veya kauçuklu kolanlardır. Her iki cins kolanda da çeşitli sun’i ve tabii kauçuk kullanılabilir. Yalnız kauçuklu kolonlarda kanaviçe kullanılmaz.

Bu döşeme çeşidinde kenar kısımlarının yapıştırılmasına karşılık, iç kısımlarda yüzeyin her tarafının yapışmasına gerek yoktur. Kauçuk bu döşeme yüzeyinin sadece orta yerine veyahut, belirli birkaç yerine yapıştırıcı sürülerek yapıştırma işlemleri yapılmaktadır.
4.4.4. Yay Üzerine Kauçuklu Döşeme
Bu döşeme tarzındaki iki cins yay, yani helezoni ve zigzak,yaylar kullanılabilir. Fakat genellikle olduğu, gibi zigzak yay kullanmak en iyisi ve uygun olanıdır. (Şekil 44)’de zikzak yay üzerine yapılan duvarsız kauçuklu döşeme ile ilgili olarak, gerekli bütün hususlar belirtilmiştir. Burada da kauçuk olarak, çeşitli sun’i ve tabii kauçuklar kullanılabilir.
Genel olarak bütün yaylı ve kauçuklu döşemelerde olduğu gibi burada da üzerinde durulacak en önemli nokta, yay sistemine ve elastikiyete göre, kauçuk cins ve dansitesini ayarlama ustalığıdır. Örneğin; sert bir yay sistemi üzerinde yumuşak bir kauçuk kullanmak doğru değildir.
4.4.5. Duvarlı Kauçuklu Döşemeler
Bu cins döşemeler diğerlerine oranla daha çok elastiki ve rahatlık sağlayıcıdırlar. Duvarlı kauçuklu döşemelerde en önemli işçilik, kauçukların hazırlanıp yapıştırılmasıdır. Bu döşeme tarzında, tabii ve sun’i kauçuk cinsleri ile kauçuklu kıl kullanılır. Kauçuklar döşeme yüzeyine ya doğrudan doğruya yapıştırılarak veya, kenar bez bantları ile tespit edilir. Bu bantlar kauçuğun yan veyahut alt yüzeylerine yapıştırılır.
Böylece, bantları ile hazırlanan döşeme kauçukları hemen kullanılmalı, kuruması beklenmelidir. Duvarlı kauçuklu döşemeler başlıca üç çeşittir.
4.4.5.1. Kontrplak Üzerine Kauçuklu Döşeme
Döşeme yüzeyine uygun büyüklükte kesilen kauçuk, aşağıda belirtildiği gibi, iki şekilde tespit edilir.
Bunlardan birincisi, kauçuğun olduğu gibi düz olarak yapıştırılmasıdır. İkinci olarak ise; kauçuk, kauçuğa yapıştırılan bez bantların döşeme çerçevesine çivilenmesi suretiyle tespit edilir.
Özellikle delikli kauçuklar ile, daha iyi ve kaliteli olması istenilen döşemelerde yan duvarlarda ayrıca ince kauçuk baza yapıştırılır. Genellikle 1cm kalınlığında tabii ve sun’i kauçuk olan bu baza; yan duvar ölçüsünden 1-2 cm eksik genişlikte kesilir ve açıklandığı gibi yapıştırılır.
4.4.5.2. Kolan üzerine duvarlı kauçuklu döşeme
Kolan üzerine yapılan bu döşemede çeşitli kauçuk, kolan ve işçilik tarzları uygulanabilir. Kolan üzerine olan bu duvarlı kauçuklu döşemeler, böylece duvarları kauçuksuz olarak düşünüldüğü gibi, yan duvarları kauçuk bazalı olabilir.
4.4.5.3. Yay Üzerine Kauçuklu Döşeme
En iyisi ve rahat, kullanışlı olan döşemeler yaylı döşemelerdir. Burada da helezoni veya zikzak yaylar kullanılabilir. Bu cins döşemelerde, sağlamlık, kolaylık ve seri işlere elverişlilik bakımından en uygunu zikzak yaylı olanlarıdır.
Yay üzerine yapılan duvarlı kauçuklu döşemelerde de en iyi ve kaliteli olanı, yan duvarlara kauçuk baza yapıştırılan cinsleridir.
Resim

Cevapla