Mobilya satın almadan önce tüketicinin karar vermesi gerektiği hususlar

Mobilya kullanıcılarının , mobilya almayı düşünenlerin ve dekorasyon önerileri hakkında bilgilerin paylaşıldığı bölümdür..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mobilya satın almadan önce tüketicinin karar vermesi gerektiği hususlar

Mesaj: # 3346Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 12:06

Ailelerin mobilyayı satın almadan önce bazı bilgilerle donatılması akılcı bir satın alma için gereklidir. Bu nedenle satın almadan önce mevcut mobilyaların listesinin çıkarılması, yeni alınacakların buna eklenmesi ve aile bireylerinin evde yürüttüğü faaliyetlere uygun olarak mobilyalarda aranacak özelliklerin belirlenmesi gerekir .
Ayrıca; mobilyanın büyüklüğü, renk özellikleri, döşemesi, bakım kolaylığının yanında piyasada bulunan mobilyaların fiyat, model ve kalite özellilerinin de dikkate alınması gerekir. Ailenin iyi bir mobilya seçimi yapabilmesi için bu faktörlerin yanı sıra piyasadaki mobilyalar arasındaki farklılıkları görebilmesi de oldukça önemlidir [1].
Yapılan anket çalışmasında orta gelir seviyesinde olanların oranı %80 idi. Buna bağlı olarak ülkemizde yüksek gelir grubu bireyler güncel yaşamlarını daha konforlu şekle dönüştürmek için kişisel zevkleri doğrultusunda mobilya seçiminde bulunarak konutlarında optimum kullanımlı alanlar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Orta gelir grubu ise, daha çok uzun vadeli kullanıma yönelik ve aynı anda birkaç farklı işlevi yerine getirebilecek kapsamda ve yüksek dayanımlı mobilyaları seçme girişimindedirler [10].
Sonuç olarak; mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve fikren dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı ve iyi döşenmiş mobilya ile elde edilir. Kötü bir mobilya sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararları yanında psikolojik olarakta kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Bunun yanında vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir.
Bu yüzden mobilyaların seçiminin iyi yapılması gerekir. Aile bütçesini ön planda tutarak, mobilyanın kullanım amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacaklar değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir. Mobilyanın seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, uzun ömürlülük gibi hususlarda önemle göz önünde tutulmalıdır [11].
Bütün bu göstergeler, “Ekonomiklik” tanımının tüketici üzerinde ifade etmesi gereken ilk adımlardır.
Resim

Cevapla