Mobilya alırken nelere dikkat edilmeli veya kontrol edilmeli

Mobilya kullanıcılarının , mobilya almayı düşünenlerin ve dekorasyon önerileri hakkında bilgilerin paylaşıldığı bölümdür..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Mobilya alırken nelere dikkat edilmeli veya kontrol edilmeli

Mesaj: # 3348Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 12:08

Ø Hazır mobilya almıyor da sipariş veriyorsanız; mutlaka teknik şartname hazırlanmalı, imalatçı ile karşılıklı olarak ürünün bütün özellikleri şartnamede belirtilmelidir,
Ø Alacağınız mobilyanın üretiminde kullanılan malzemelerin kaliteleri gözden geçirilmeli,
Ø Mobilyaların fonksiyonlarını yerine getirip getirmediği kontrol edilmelidir, (Örneğin; masa ve sandalyelerde denge ve sağlamlık.)
Ø Mobilyaların, hareketli aksamları el ve göz muayenesi ile kontrol edilmelidir, (Örneğin; kapak ve çekmeceler birkaç kez açılıp kapayarak işlevini yerine getirip getirmediği test edilmiş olur.)
Ø İşçilik kalitesinin iyi olup olmadığını eklem yerlerindeki uyum veya uyumsuzlukla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca üst yüzey kalitesini yani pürüzlülüğü dokunmak suretiyle anlayabilirsiniz,
Ø Tozları ve kirlenmeyi daha belirgin yansıtacağından fazla parlak görünümlü yüzeye sahip mobilyaları tercih etmeyiniz. İpek-mat diye tanımlanan yüzey görünümü söz konusu mahsurlara karşı ideal sayılmaktadır,
Ø Yüzey temizliğinin kolaylığı yönünden döşemeli mobilyaların kolay temizlenebilir kumaş türlerini tercih ediniz,
Ø Mobilya yüzeylerinde kulp, menteşe, askılık ve benzeri yardımcı elemanların yerlerine sağlam tespit edilip edilmediği kontrol edilmelidir[12].
Günümüz dünyasında ve ülkemizde tüketici bilincinin artması gerekmektedir, satıcılar alıcıların bu davranışlarından rahatsız olmamalıdır. Tüketiciler ise bilinçli olarak satın almalıdırlar.
Son olarak; alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığını satın almadan önce öğrenilmelidir. Alınan eşyanın garanti belgesi, tanıtmalığı, kullanma kılavuzu, etiketi, ambalajı, büyük bir özenle kontrol edilmelidir.
Resim

Cevapla