Mobilya da kalıp

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Kullanıcı avatarı
Alıntı

Mobilya da kalıp

20 Mar 2022, 13:12

Kalıplar iş parçasının bir örneğe uygun ve seri olarak yapılmasını sağlayan yardımcı aparatlardır. Kullanımındaki asıl amaçlardan bir tanesi seri imalattır. Seri imalat insanların ihtiyaç duydukları ürünleri çok sayıda ve kısa zamanda üretilmesi demektir. Seri üretime ihtiyaç duyulmasının sebepleri insan nüfusunun artması, ekonomik büyüme nedeni ile oluşan iyi yaşama isteğidir. İnsanların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için insan gücünden en fazla yararlanmak, işin maliyetini düşürmek, zaman tasarrufu,fireyi azaltmak gibi faktörler seri üretimi ortaya çıkarmıştır.
Eski çağlarda insanlar el aletleri ile çalışırlardı daha sonraları insan, hayvan, rüzgar veya su gücü ile çalışan makineler bulundu. Bir sonraki dönemde ise planya, kalınlık, daire testere, şerit testere gibi daha hızlı çalışan makineler bulundu. Günümüzde seri üretim artık CNC (Computer Numerik Control) tezgahlarında işin yapılması için gerekli zaman, malzeme hesabı yapılarak uygulanıyor. Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki seri üretim insanların çok fazla ihtiyaç duyduğu bir üretim şeklidir ve kalıplar bu üretim sisteminde vazgeçilmez aparatlardır. Ancak suni reçine plakaları ve laminat kaplama malzemelerinin daha sık kullanılmaya başlanılması kalıp kullanımını büyük ölçüde azaltmıştır. Bunun nedeni ise bu tür plaka ve kaplama malzemeleri ile daha çok düz ve eğmeci olmayan işlerin yapılmasıdır.
Resim