MDF nin Kesimi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

MDF nin Kesimi

Mesaj: # 3364Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 15:23

MDF homojen bir yapıya sahip olduğu için, kesim sırasında bıçağın aşınması veya körelmesi söz konusu olmasa da, MDF üretiminde kullanılan reçine diğer ahşap malzemelere nazaran bıçak ucunda daha fazla toplandığı için, bıçak ömrünün kısalmasına neden olabilir. Bu yüzden MDF kesiminde elmas uçlar tavsiye edilir. Üretim sırasında bıçak aşınmasını en aza indirerek, pürüzsüz ve çatlaksız mükemmel kesim için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:
a. Her diş sayısı için önerilen talaş kaldırma kalınlığı 0.15 ve 0.25 mm arasında olmalıdır. Bu şekil talaş kaldırmak için uygulanacak olan besleme hızı şu şekilde hesaplanmalıdır:

Besleme hızı(mm/sn) = Talaş kalınlığı * dakikadaki dönme sayısı * bıçaktaki diş sayısı

Düşük besleme hızında bıçak, malzemeyi kesmekten ziyade ezer ve aşındırır. Ayrıca dişlerin malzeme üstündeki sürtünmesinin yarattığı ısı ve basınç, bıçak uçlarının ciddi bir şekilde zedelenmesine ve ömrünün kısalmasına sebep olacağı için, yüksek besleme hızı verilmelidir.
b. Düzgün bir kesim için, bıçak dişlerinin geometrisinin doğru olması gerekir. Normal bıçak aralık açısının bir miktar fazlalaştırılması, hem etkili talaş kaldırması, hem de bıçak uçunda toplanacak reçineyi engellemek açısından iyi sonuç verir. Aşağıda örnek aralık açıları verilmiştir.
a. Kaplanmış MDF ile yapılacak kesimlerde bıçakların yüzeye değen kısımlarının 5 den 15 dereceye kadar açılı olması gerekir.
b. Bıçak aralık açısı, kesme sırasında uygulanması istenen kesim şekline göre belirlenmelidir. Gereğinden az verilen aralık açısı bıçak ucunda tutkal toplanmasına sebep olacağı gibi, gereğinden fazla olanlarda bıçak ömrünü kısaltacaktır.
c. Kesme sırasında MDF sıkıca sabitlenmeli ve bıçağın titreşimi de önlenmelidir.
Resim

Cevapla