MDF’nin Vidalanması

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

MDF’nin Vidalanması

Mesaj: # 3365Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 15:24

MDF hem yüzeyde hem de kenar yüzeylerde vida tutuma özelliğine sahip bir malzemedir. Ancak mükemmel bir sonuç elde etmek için vida seçimi, vidaların pozisyonu ve pilot delikler malzemeye uygun olarak yapılmalıdır.
MDF’de Kullanılan Vidalar
Genellikle bütün vida çeşitleri MDF’de kullanılabilir. Ancak en iyi sonuçlar paralel dişli vidalarla (saç vidası) elde edilir. Bu arada, vida için açılacak pilot deliğin vida çapına oranının bilinmesi gerekmektedir.
MDF yüzeyine ince ataşmanlar vidalanacak ise, tepesine kadar diş açılmış vidalar kullanılmalıdır. Panel birleştirmeleri veya daha kalın ataşmanlar için tepesi düz incikli vidalar kullanılabilir.
Vida Pozisyonu
MDF’nin yüzeyine veya kenarına vidalanacak vidaların pozisyonu, levhanın kalınlığına ve vidanın büyüklüğüne göre yerleştirilmiş olmalıdır. Genel bir kural olarak, yüzeydeki vidalamalar köşelere 25 mm’den yakın olmamalı kenar yüzeylere ise köşelere ise 70 mm den yakın olmamalıdır.
Vidalamadan Önce Uygulanacak Pilot Delikler
MDF’nin hem yüzeyde hem de kenarlarında yapılacak vidalamalar için açılacak pilot deliklerin çapı diğer ahşap malzemelere gerekenden fazla olmamalıdır. Genel bir kural olarak, MDF’ye uygulanacak pilot deliklerin çapı vida çapının % 85 veya % 95’i kadar olmalıdır. Pilot deliklerin derinliği ise uygun vidanın uzunluğundan 1 mm fazla olmalıdır.
Resim

Cevapla