MDF Kağıt ve PVC Folyo İle Kaplanması

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

MDF Kağıt ve PVC Folyo İle Kaplanması

Mesaj: # 3367Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 15:28

MDF'nin Düzgün ve sabit yüzeyi, dekoratif kağıt kaplama veya PVC kaplama için ideal bir satıhtır. İyice sıkıştırılmış liflerin oluşturduğu düzgün ve boşluksuz yüzey, çok ince folyo kaplamalarda dahi sonuç verir.
PVC kaplamalı MDF panelleri, fuga açılacak konstrüksiyonlarda tercih edilir. Folyo kaplama sırasında, en iyi sonucu elde etmek için izlenmesi gereken prosedür aşağıda verilmiştir.
a. 100 no’lu yüzey zımparası ile üretilen MDF plakalar tozdan ve artıklardan arındırılmış olmalıdır.
b. Plakalar tamamen düz ve (22 mm kadar ki plakalar için) ± 0.2 mm toleransında olmalıdır. Bu tolerans (22 mm den kalın plakalar için) ± 0.3 mm'dir.
c. Yüzeye açık renk kaplama tatbik edildiğinde MDF'nin kendi rengi, istenen açık yüzey renginin koyu görülmesine neden olabilir.
d. Yüzey yapısının her tarafındaki eşit pürüzlülük yüksek hızda presleme işlemi için en önemli özelliktir. Yüzey yapısının homojenliğinde meydana gelecek değişme hidrolik ve tamburlu preslerle yapılacak kısa süreli preslemede, yapışma kalitesinin bozulmasına sebep olacaktır.
e. Yüzeyler ve kenar yüzeyler vakum ünitesiyle, kaplama yapılmadan önce iyice temizlenmiş, artıklardan ve tozdan arındırılmış olmalıdır.
PVC kağıtlar.-PVC kağıt kaplamalar, normal oda sıcaklığında kopolimer dispersiyon veya epoksit yapıştırıcıları kullanılarak, tamburlu preslerle kaplanır. Plakalar kaplandıktan sonra düzgün bir yüzey üzerinde istiflenmeli ve diğer bir işleme girmeden önce birkaç saat kurumaya bırakılmalıdır.
Kağıt kaplamalar.-MDF yüzeyine yapılacak kağıt kaplama işlemi, kullanılacak kaplama makinasının cinsine bağlıdır. Düz kaplama presleri ağır kağıt kaplamalar için kullanılır (80 g/m3 veya daha ağır).
Sıcak tamburlu ile kaplama makinaları daha hafif kağıt kaplama işlemlerinde kullanılır. Üre Formaldehit veya kopolimer dispersiyon, bütün kağıt kaplamalarda yapıştırıcı olarak kullanılabilir. Bu yapıştırıcıların ağırlığı, hafif kaplamalar için 80-100 g/m2 olmalıdır.
Resim

Cevapla