Ahşabın yanması çalışması çürümesi

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Ahşabın yanması çalışması çürümesi

Mesaj: # 3375Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 16:39

2.2.2.1. Ahşabın yanması
Organik bir madde olan ağacın yanması çok kolaydır. Ahşap, sıcaklığı arttıkça yanabilen gazlar neşretmektedir. Bu gazların sıcaklığı 250- 260 °C ise yabancı aleve gerek kalmaksızın kendi kendine tutuşur. Ahşabın içindeki kimyasal maddeler tutuşma sıcaklığının değişmesine sebep olabilir. Ahşabın özgül kütle veya kütlesinin (m2/kg) tutuşma süresi üzerinde etkisi vardır. Özgül kütle ve yüzey kütlesi artıkça ahşap daha zor, azaldıkça daha kolay tutuşur.
2.2.2.2. Ahşabın çalışması
Ağaç canlı bir varlıktır. Higroskopik yapısı nedeniyle, ahşap bünyesine su alır veya havaya bünyesinden su verir. Ahşabın nispi nemiyle havanın nispi nemi arasındaki bu dengeye higroskopik denge denir. Ahşap bu özelliği sayesinde yaşam hacimlerindeki rutubeti dengeleyerek bir nevi rutubet regülatörü gibi görev yapar. Bu insan sağlığı açısından faydalı bir özelliktir. Ancak bünyesine nem aldıkça ahşabın boyutlarının yani hacminin büyümesi, nem kaybettikçe küçülmesi yani ahşabın çalışması mahsurlu bir özelliktir.
2.2.2.3. Ahşabın çürümesi
Ahşap malzeme organik bir madde olması itibariyle çeşitli mikroorganizmalar için bir gıda maddesidir. Bazı mantar ve böcekler ahşabı oluşturan selüloz ve lignini gıda maddesi olarak kullanmakta ve kolayca sindirebilmektedirler. Böcekler ahşapta delik ve yenik yolları açarken mantarlar ise ahşabın kısmen veya tamamen çürümesine sebep olurlar.
Ahşap malzemenin yukarıdaki mahsurlarını çeşitli yöntemlerle gidermek mümkündür. Ahşabın çalışmasını önlemek için, rutubetin sabit kalması veya çok dar sınırlar içinde değişmesi gerekmektedir. Bunun için ahşap kullanılacağı yerin denge rutubetine kadar kurutulur.
Ahşap mantarlar tarafından çürütülmektedir. Mantarlar ahşabın denge rutubeti %12 - %35 arasında olduğu zaman oluşur. Bunu önlemek için ahşabı yeteri kadar kurutmak veya aşırı ıslatmak gerekir. Diğer bir yöntem ahşabı mantar ve böcekler için zararlı maddelerle emprenye etmektir.
Ahşabı bazı kimyasal maddelerle emprenye ederek onun tutuşma süresini uzatmak suretiyle yangın tehlikesi önlenebilir. Yalnız bu emprenye maddeleri ahşabın doğal rengini ve kokusunu bozarak estetik yönden mahsurlar oluşturmaktadır
Resim

Cevapla