Laminat nedir

Mobilya branşı - bölümü ile alakalı her şeyi bulabilirsiniz..

Moderatör: Alıntı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alıntı
Mesajlar: 842
Kayıt: 15 Kas 2016, 08:23

Laminat nedir

Mesaj: # 3377Mesaj Alıntı
20 Mar 2022, 16:54

Lifli tabakaların termoset reçinelerle emprenye edildikten sonra sıcaklık ve yüksek basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen dekoratif levhalara laminat ismi verilmektedir.
Reçine emme yeteneği olan ( Absorbik) kağıtların termosetting özellikteki polimer reçinelerle emprenye edilerek basınç ve sıcaklıkta preslenmesi ile elde edilen malzemeye laminat denir

Laminat çok ana hatları ile dört ayrı tabakadan oluşan ve beş tip malzeme kullanılarak elde edilen kompakt bir malzemedir. En üstteki tabaka (overlay) koruyucu tabaka olarak tanımlanır. Ve alfa selüloz kağıdının melamin formaldehit reçine ile doyurulmuş hale getirilmesi elde edilen şekle, ısı ve darbelere dayanıklı saydam bir tabakadır [7 ].
Ortadaki tabaka dekoratif baskılı kağıdın melamin formaldehit reçine ile doyurulması ile oluşturulur, bu tabaka laminatın görünen renk ve desenini oluşturan kısmıdır.
Bu tabaka renklerin solmaması için melamin formaldehit reçinesi ile doyurulur [5].
En alttaki tabaka ise laminatın gövde yapısını oluşturan ve fenolik reçine ile doyurulmuş hale getirilen kraft kağıdı tabakalarından meydana gelir.
Kimyasal yapısı nedeni ile melamin reçine, fenol reçineden daha sert ve daha kırılgandır. Melamin reçineden oluşan üst katmanları yüzünden laminat çizilmeye ve aşınmaya büyük dayanım gösterir. Fenol reçine ise, laminatın kırılmaması için gerekli esnekliği verir. Melamin reçine saydam ve renksizdir. Işıktan rengi değişmez. Fenol reçinede saydamdır,ama rengi açık veya koyu kahverengindedir. Zamanla rengi daha da koyulaşabilir. Saydam ve renksiz olması nedeni ile laminat ve benzeri gereçlerin üst katmanlarını oluşturan kağıtlara emdirilir
Resim

Cevapla